دکوراسیون آشپزخانه شما و اشتباهات رایج آن

کاربرد دکوراسیون آشپزخانه شما

سلام دوستان ما امروز قصد داریم در مورد اشتباهاتی که ممکن است در حین دکوراسیون آشپزخانه شما برایمان اتفاق بیفتد صحبت کنیم و این فضا را به محیط دلخواهمان تبدیل کنیم .

نقش آشپزخانه و دکوراسیون آن

همانطور که در جریان هستید بسیاری از فعالیت های خانه ما نظیر آشپزی ، تمیز کردن ، خوردن ، نوشیدن و معاشرت کردن در آشپزخانه اتفاق می افتد به همین دلیل داشتن یک آشپزخانه زیبا و کاربردی از اهمیت بالایی برخوردار است و ما هم به اشتباهاتی در مورد دکوراسیون آشپزخانه که باید از آنها دوری کنیم نگاهی می اندازیم و نکاتی را برای طراحی این فضا مشخص می کنیم و در نهایت شما را با آشپزخانه کاربردی و زیبا رو به رو خواهیم کرد .

نکات اشتباه در مورد دکوراسیون آشپزخانه شما

اولین اشتباهی که ممکن است در دکوراسیون آشپزخانه به وجود آید خطاهایی در رابطه با مثلث آشپزخانه است .
متخصصان طراحی آشپزخانه از سینک و اجاق گاز و یخچال به عنوان مثلث آشپزخانه یاد می کنند و این منطقه که تشکیل یک مثلث را می دهد پر کاربردترین منطقه برای دکوراسیون آشپزخانه شما محسوب می شود.بنابراین طراحی یک مثلث آشپزخانه نیاز به برنامه ریزی دقیق و دسترسی راحت و بدون مانع دارد و بدیهی است که باید دسترسی به این سه ایستگاه در آشپزخانه راحت و آسان باشد . بین این سه عضو ، سینک معمولأ بیشترین عملکرد را دارد در نتیجه سینک شما باید نزدیک جایی که لوله کشی دارد باشد . بعضی اوقات لوله های سینک در مکان خوبی قرار ندارند اگر این مورد را در آشپزخانه ملاحظه کردید ابتدا طریقه لوله کشی را مد نظر قرار دهید و بعد در مورد جابه جایی سینک تصمیم گیری کنید .

زیبایی دکوراسیون آشپزخانه شما

نکته ای که دوست دارم در اینجا بازگو کنم این است که در دکوراسیون آشپزخانه شما صرف نظر از اندازه و یا چیدمان آشپزخانه ( L شکل و یا U شکل ) مسافتی که طی می کنید تا به این ایستگاه ها برسید نباید بیشتر از ۲۵ فوت باشد چون غذا پختن را تبدیل به یک کار خسته کننده می کند و اگر هم کم باشد باعث سردرگمی می شود .

اشتباه بعدی که ممکن است با آن مواجه شوید این است که شما از تمام فضاهای آشپزخانه استفاده نمی کنید . با توجه به اینکه وسایلی که برای یک آشپزخانه مد نظر است تعداد و حجم بالایی دارد و به فضای زیادی نیز احتیاج دارد پس از فضای آشپزخانه تان به صورت هوشمندانه استفاده کنید برای مثال اگر بالای یخچال را کابینت بزنید یا پشت میز جزیره تان کابینت قرار دهید و یا ارتفاع کابینت های بالایی را زیاد کنید کار عاقلانه ای را در ارتباط با دکوراسیون آشپزخانه انجام داده اید.

یکی از بزرگترین شکایت ها یی که در ارتباط با دکوراسیون آشپزخانه شنیده ام عدم وجود فضای کافی برای کارکردن است زیرا با توجه به همه فعالیت های آشپزخانه که در آن حتمأ به یک میز کار احتیاج داریم و همچنین وسایلی که ترجیح می دهیم همیشه در اطرافمان باشد پس ما دوست داریم هرچه بیشتر از سطح افقی آشپزخانه مان استفاده کنیم . من به شما در راستای حل این مشکل یک پیشنهاد می دهم و آن این است که از یک میز جزیره به شکل L شکل و یا هر شکل دلخواه استفاده کنید .

مورد بعدی که دوست دارم در مورد آن صحبت کنم این موضوع است که همانطور که می دانید آشپزخانه هم یک اتاق است و باید تحت یک نورپردازی خیلی خوب باشد به علاوه آشپزخانه جای بسیار حساسی است چون در آن با چاقو و بسیاری از وسایل تیز سر و کار دارید که برای امنیت و ایمنی در آشپزخانه مجبور هستید به نور آشپزخانه اهمیت دهید .
برای دکوراسیون آشپزخانه به دو نوع روشنایی احتیاج داریم :
۱- روشنایی عمومی
۲- روشنایی کار
برای این منظور مناطق کار را ارزیابی کنید و توجه خود را روی تأمین نور مورد نیاز برای هر منطقه معطوف کنید و روشنایی را در بالای مناطق کار اضافه کنید البته می توانید از آویزهای روشنایی تزیینی هم استفاده کنید و یقین داشته باشید که پیشخوان ها برای انجام کارهای معمول آشپزخانه از نور کافی برخوردار است .

تهویه مناسب در دکوراسیون آشپزخانه شما

جالب است این را بدانید که هر چه در طراحی و دکوراسیون آشپزخانه تلاش کنید اگر این مکان از تهویه خوبی برخوردار نباشد انگار هیچ کاری نکرده ایم و همه زحمت هایمان به باد می رود . اگر به خانه کسی رفته باشید و بوی ماهی که مربوط به شام شب گذشته است هنوز در خانه مانده باشد به اهمیت سیستم تهویه پی می برید . یک سیستم تهویه مناسب باعث بهبود کیفیت هوای داخلی آشپزخانه می شود و عمر وسایل هم بالا می برد . مخصوصأ اگر آشپزخانه شما نزدیک پذیرایی باشد پس به شما توصیه می کنم از پول خرج کردن و سرمایه گذاری روی سیستم تهویه نترسید و بهترین انتخاب را انجام دهید.

نحوه دکوراسیون آشپزخانه شما

خوب است این را بدانید که اگر قصد دارید در آشپزخانه خود از میز جزیره استفاده کنید بهتر است در انتخاب طرح آن دقت کنید که هم مانع رفت و آمد در دو طرف آن نشود و هم  دسترسی به ایستگاه های آشپزخانه را برای شما ناممکن و سخت نسازد.

حتمأ فضایی را در آشپزخانه علاوه بر زباله به بازیافت اختصاص دهید و طوری طرح آشپزخانه تان را انتخاب کنید که ساده و همیشگی باشد نه صرفأ به خاطر مد و رنگ خاص هزینه اضافی انجام دهید چون در این مورد بعد از چند سال شما را خسته می کند و دوباره مجبور به بازسازی می شوید.
امیدوارم توانسته باشم مقاله خوبی در حیطه آشپزخانه به شما ارایه دهم خوشحال میشم اگر شما هم با ما مشارکت کنید و پیشنهاد های خودتان را به گوش ما برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.