با چوب در سبک روستیک آشنا شوید

دکوراسیون روستیک

چوب در سبک روستیک، خلق دنیایی نو از طبیعت

در دنیای پرازدحام و شلوغ امروزی سبک چیدمان آپارتمان اهمیتی دو چندان دارد؛ چرا که خانه مامنی امن برای آرامش است و نحوه چینش وسایل و تزیینات آن تاثیری شگرف بر روحیه افراد دارد، همچون تاثیر چوب در سبک روستیک.

امروزه اکثر طراحان دکوراسیون، طراحی‌ها را به صورت ساده‌تر انجام می‌دهند و خبری از طرح‌های پر زرق و برق در تزیینات نیست. درواقع افراد در خانه به آرامش بیشتری نیاز دارند که این احساس تنها به کمک تزیینات ساده‌ تجربه خواهد شد.

از طرف دیگر در انواع سبک‌های دکوراسیون مدرن، حضور عناصر طبیعی بیشتر به چشم می‌خورد. چوب، سنگ و فلز از عناصری هستند که با انرژی‌های متفاوت در چیدمان‌های نوین جایگاه ویژه‌ای دارند. یکی از سبک‌های جذاب و متفاوت امروزی، سبک روستیک (Rustic) است که در لغت به معنای روستایی است.

چوب در سبک روستیک

این سبک مملو از عناصری است که آرامش طبیعت را به خانه‌ها هدیه می‌دهد. در ادامه مطلب می‌خواهیم با سبک روستیک و نقش چوب در این سبک بیشتر آشنا شویم. پس با ما همراه باشید و خانه‌ای به آرامش و زیبایی طبیعت طراحی کنید.

سبک دکوراسیون روستیک چیست؟

شاید تصور کنید در سبک روستیک (Rustic) لازم است به کابینی کوچک در دل جنگل کوچ کرده و زندگی ساده‌ای را آغاز کنید! اما سبک روستیک برخلاف اسم خود که یادآور زندگی در دل روستایی کوچک است، به شهرهای بزرگ وارد شده و جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است.

اگرچه این سبک دکوراسیون یادآور طراحی خانه‌های کوچک و محبوب درون مزرعه‌ها یا خانه‌های ساحلی باشد؛ اما با یادگیری اصول طراحی آن، به راحتی به اتاق کوچک شما در دل شهری بزرگ وارد می‌شود.

سبک روستیک یک هدف اصلی دارد و آن چیزی جز تلفیق طبیعت زیبا و گاهی خشن به زندگی آرام و روزمره شهری نیست. درنتیجه با شناخت عناصر این سبک، می‌توان آن را در هر محیطی به کار برد.

نقش چوب در دکوراسیون

چوب در سبک روستیک به عنوان مهم‌ترین عنصر شناخته می‌شود؛ چراکه در طبیعت نیز چوب جایگاه ویژه‌ای دارد و به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد آن در انواع سبک‌های چیدمان تبدیل به عنصری کاربردی شده است. در ادامه با ویژگی‌های سبک روستیک بیشتر آشنا خواهیم شد.

ویژگی‌های Rustic و نقش چوب در سبک روستیک

اگر بخواهیم به طور خلاصه ویژگی‌های سبک روستیک را نام ببریم باید به استفاده از مواد طبیعی، قدیمی، ارگانیک و گاهی هم کمی خشن و لبه دار اشاره کنیم. در واقع عناصر طبیعی و ارگانیک مهم‌ترین ویژگی سبک روستیک به شمار می‌روند.

بیشتر قطعات سبک دکوراسیون روستیک از چوب ساخته شده‌است که بیشتر اوقات آن را با ظاهر طبیعی خود به کار می‌برند. علاوه بر چوب، مواد اولیه و عناصر دیگری که به طور مستقیم از زمین به دست می‌آیند نیز در این سبک کاربرد دارند.

چوب در سبک روستیک فضایی گرم و صمیمی ایجاد می‌کند و به واسطه پالت رنگی مخصوص به خود که اغلب از رنگ‌های گرم تشکیل شده است، نمایی آرامش‌بخش به فضاها می‌بخشد.

نقش چوب در سبک روستیک

در کنار چوب که عنصر ویژه در این دکوراسیون محسوب می‌شود، استفاده از رنگ‌های خنثی از جمله سفید و خاکستری و رنگ‌های نزدیک به قهوه‌ای مانند کرم و زرد ملایم در وسایل خانه، نمایی فوق‌العاده در برابر دیدگان شما ایجاد می‌کند. علاوه بر رنگ‌هایی که به آنها اشاره شد استفاده از رنگ‌های تاکیدی و اشباع در برخی نقاط خانه نیز آنجا را به نقطه کانونی چیدمان تبدیل خواهد کرد.

چطور سبک روستیک را پیاده کنیم؟

همانطور که گفته شد چوب در سبک روستیک به عنوان هویت اصلی این سبک چیدمان به کار می‌رود؛ بنابراین وسایل و تزیینات چوبی را فراموش نکنید. اما نکته قابل توجه در هنگام طراحی به این سبک، استفاده از چوب‌های ارگانیک و اغلب بدون پرداخت است که نمایی جدید و متفاوت ایجاد می‌کند.

این سبک دکوراسیون مناسب خانه‌های بزرگی است که می‌خواهید آن‌ها را به فضایی دنج تبدیل کنید؛ چراکه رنگ قهوه‌ای چوب‌ها کمی ابعاد فضا را کوچک‌تر نمایش می‌دهد. علاوه بر این سبک روستیک محبوبیتی روزافزون در میان طراحان و صاحبان فضاهای دنج از جمله کافه‌ها دارد.

سبک دکوراسیون

استفاده از چوب در این سبک دکوراسیون تنها محدود به وسایل نیست؛ کف خانه، دیوارها و حتی سقف را با الوارهای بزرگ و پرداخت نشده بپوشانید و بدین ترتیب احساسی ناب از طبیعت در فضا حکم‌فرما می شود. در ضمن از انتخاب تکه چوب‌هایی که در ظاهر زمخت به نظر می‌رسند، نترسید؛ در این سبک چیدمان باید همچون طبیعت رها بود.

عنصر مهم دیگری که در کنار مواد اولیه باید به آن توجه داشت انواع بافت در این چیدمان است. قالی‌های دست‌باف و فرش‌های سنتی بافته شده از مواد مختلف، به چوب در سبک روستیک جلوه‌ای متفاوت می‌دهد.

در کنار انواع بافت‌ها، وسایل دست‌ساز تزیینی نیز چیدمان به سبک روستیک را به اوج خود می‌رساند. در این نوع چیدمان، خلاقیت در نحوه چینش و طراحی تزیینات شخصیتی مستقل به فضا می‌دهد. وسایل دست‌ساز روستیک نیز اغلب از چوب، سنگ و سایر مواد طبیعی ساخته می‌شوند.

مواد ارگانیکدر سبک روستیک

مواد ارگانیک دیگر عنصر مهم در روستیک است؛ مواد ارگانیک با خود سادگی را به همراه می‌آورند و سادگی در دنیای مدرن امروز به معنای آرامش بیشتر است؛ پس به جای بافت‌ها و وسایلی که طرح‌های متنوع دارند، به فکر ملحفه‌هایی ساده از جنس کتان یا پنبه برای تخت چوبی خود باشید.

کلام آخر

در این مقاله به نقش چوب در سبک روستیک پرداختیم و با ویژگی‌های این نوع سبک دکوراسیون آشنا شدیم. در دنیای مدرن امروزی چوب به عنوان نمادی از طبیعت زیبا و جان‌دار، زندگی در خانه‌های کوچک بتنی یا گچی را لذت‌بخش‌تر می‌کند.

چوب ماده‌ای فوق‌العاده از طبیعت است که با انرژی خود، علاوه بر افزودن زیبایی به خانه‌ها، اتمسفر فضا را تغییر می‌دهد و بر روحیه افراد تاثیری انکار‌ناپذیر دارد. در واقع چوب به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد خود امروزه یکی از مواد پرکاربرد در صنعت دکوراسیون و طراحی وسایل محسوب می‌شود که آثاری خارق‌العاده از خود به جای می‌گذارد.

سبک روستایی

تیم سبک نگار نیز با توجه به اهمیت و زیبایی چوب از این ماده در طراحی گجت چوبی جک آپ استفاده کرده‌است. جک آپ نمایی مدرن از عنصر قدیمی چوب ایجاد می کند که میز کاری شما را به محیطی استاندارد جهت تمرکز تبدیل خواهد کرد. ویژگی‌های منحصر به فرد این گجت چوبی در مقالات دیگر معرفی شدند که با مراجعه به بخش مقالات از آن‌ها آگاه خواهید شد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.