اهمیت ارگونومی در زمان استفاده از کامپیوتر و لپ‌تاپ چیست؟!

اهمیت ارگونومی

اهمیت ارگونومی در زمان استفاده از کامپیوتر و لپتاپ چیست؟!

ارگونومی واژهای است که آن را بسیار شنیده‌ایم؛ اما آیا درک درستی از این کلمه دارید؟ برای چه وسایلی از این واژه استفاده می‌شود و اهمیت ارگونومی چیست؟

ارگونومی را برای تمام وسایل از یک لیوان ساده تا انواع گجتهای الکترونیکی پیچیده به کار می‌برند؛ این واژه حتی در رابطه با محیط‌های مختلف کاری کاربرد دارد. با این حال بیشترین اهمیت آن در رابطه با وسایل الکترونیک مشخص می‌شود.

با تیم سبک نگار همراه شوید که درک درستتری از واژه ارگونومی داشته باشیم و از اهمیت آن در زمان استفاده از لپتاپ و رایانه‌های شخصی آگاه شویم.

برای شناخت اهمیت ارگونومی ابتدا باید مفهوم آن را دانست

پیشرفت تکنولوژی با ارتقای سطح علوم طراحی همراه بوده است. درواقع هم‌زمان که پیشرفت‌های قابل توجهی در طراحی وسایل مختلف می‌بینیم، فاکتورهای مشخصی نیز در آنها باید ارتقا پیدا کند.

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که امروزه در طراحی وسایل و محیط‌ها حرف اول را می‌زند، «ارگونومی» است. به زبان ساده این واژه را می‌توان این گونه تعریف کرد: ارگونومی به معنای طراحی با توجه به محدودیت‌های فیزیولوژیکی بشر است.

در حقیقت امروزه علم طراحی اجسام و محیط با در نظر گرفتن فیزیولوژی بدن انسان و محدودیت‌های او دنبال می‌شود. هر وسیله‌ای که به مرحله تولید می‌رسد، نباید هیچ‌گونه تهدیدی برای سلامت بشر داشته باشد.

به همین دلیل است که کمپانی‌های بزرگ این فاکتور اساسی را در طراحی وسایل خود در نظر می‌گیرند. اما ارگونومی در زمان استفاده از لپ‌تاپ به چه معناست و چه اهمیتی دارد؟!

چرا اهمیت ارگونومی در زمان استفاده از لپتاپ و کامپیوتر بیشتر میشود؟

اگر ازجمله افرادی هستید که ساعات طولانی را در روز پشت میز کار خود و در مقابل سیستم رایانه‌ای می‌گذرانید، از چالش‌های آن بهخوبی خبر دارید. بعد از مدتی سلامت بدن شما تحت فشار قرار می‌گیرد؛ گردن درد به سراغتان می‌آید و ممکن است با انواع دردها در ناحیه سر، شانه و کمر دستوپنجه نرم کنید. اینجاست که اهمیت و نیاز به ارگونومی را بهخوبی درک میکنید.

درواقع ارگونومی در زمان استفاده از یک سیستم رایانه‌ایبسیاری از دردهای شما را تسکین می‌دهد و اگر در یک محیط ارگونومیک به فعالیت‌های کامپیوتری نپردازید، دردهای بسیاری با شما همراه خواهند شد. در ادامه مشکلات استفاده از سیستم رایانه‌ای و محیط غیر استاندارد را توضیح می‌دهیم که اهمیت ارگونومی را بهتر درک کنید.

مشکلات مربوط به تاری دید و سردرد

زمانی که صفحه رایانه شما بهدرستی و در زاویه دقیقی نسبت به چشمان قرار نداشته باشد یا میزان روشنایی و کنتراست صفحه نمایشگر تنظیم نباشد، سردرد و تاری دید بخش کوچکی از مشکلات شما خواهند بود.

تاری دید اغلب به دلیل خستگی چشم از تماشای صفحه لپتاپ ایجاد می‌شود؛ بهخصوص اگر از فاصله صفحه نمایشگر از چشم اطلاعی نداشته باشید.

ابتلاء به سندرم تونل کارپال

اهمیت ارگونومی در احتمال ابتلاء به سندرم تونل کارپال بیشتر مشخص میشود. این سندرم مربوط به اعصابی است که در تونل کارپال مچ دست قرار دارند. زمانی که فضا برای اعصاب این کانال تنگ شود، این سندرم با درد، بیحسی و سوزن سوزن شدن در دست و بازو سراغ شما می‌آید.

معمولا افرادی که ساعت‌ها در روز به تایپ و استفاده از رایانه عادت دارند، به این مشکل دچار می‌شوند؛ بهخصوص زمانی که دستان شما در موقعیت درستی برای تایپ کردن قرار ندارند و ارتفاع مناسب استفاده از کیبورد را رعایت نکرده باشید.