طراحی فضای کوچک و تاثیر نور

تصویر از نور

سلام به شما دوستان سبک نگار
امروز قرار است در مورد طراحی فضای کوچک و نحوه چیدمان آن ها با هم صحبت کنیم .این دفعه به سراغ نور در فضای کوچک می رویم .قبل از اینکه به سراغ مبحث نور بروم فکر می کردم خیلی معقوله ساده و راحتی  است ولی بعد از کمی تحقیق من را وارد یک رشته جدید در حوزه زیبایی شناسی و معماری کرد . شاخه ای که در اعین این که خیلی اهمیت دارد خیلی هم گستردس و هنر و علم خاص خود را می طلبد .پس به دوستان معمار خودم توصیه می کنم در ضمن طراحی فضای کوچک خانه حتما با یک متخصص در زمینه نور در فضای داخلی مشورت کنند.امروز قصد داریم تاثیر نور را در اتاق نشیمن و پذیرایی بررسی کنیم .
من به دو دلیل نور و طراحی فضای کوچک نشیمن برام معنی پیدا کرد دلیل اول این که کسی که وارد خانه می شود در ابتدا وارد اتاق نشیمن و پذیرایی می شود پس اگر این مکان از نور مناسب برخوردار نباشد جلوه خوبی در ذهن افراد ایجاد نمی کند و دلیل دوم اینکه اتاق نشیمن و پذیرایی جایی است که افراد خانواده زمان زیادی را در آن سپری می کنند پس اگر طراحی فضای کوچک نور کافی و خوبی نداشته باشد این مکان برایشان کسل کننده می شود .

عکس از طراحی فضای کوچک
نور باعث حجم دادن و روح بخشیدن به اشیا در یک فضا می شود که این خود باعث انرژی و حس رضایتمندی در افراد می شود .

تاثیر انواع تابش نور برای طراحی فضای کوچک

در طراحی فضای کوچک اول باید بدانیم ساختمان در دسترس ما از لحاظ نوع ساخت چگونه در برابر نور خورشید قرار دارد تا بتوانیم تمهیدات لازم را برای آن اتخاذ کنیم.خانه هایی که رو به جنوب هستند در تمام مدت روز از نور و گرمای خورشید بهره مند هستند در نتیجه اگر چنین خانه ای را انتخاب کردید بهتر است که این نکته را هم توجه کنید که اتاق نشیمن و آشپزخانه که مدت زیادی را در آن سپری می کنید رو به جنوب باشد . اتاق هایی که رو به شمال هستند نور را به صورزت مستقیم دریافت نمی کنند و آن هایی که رو به شرق هستند در طلوع آفتاب نور زیادی دارند و بعد به مرور سایه تمام فضای اتاق را می گیرد. در مورد اتاق های رو به غرب باید بگویم که در ظهر که گرما شدید است نور در این اتاق ها هم زیاد و در بقیه موارد اتاق از نور بهرهمند نیست .

حال باید با علم به این موارد فضای آرامش بخشی را برای خود فراهم کنیم . برای طراحی فضای کوچک بعد از شناسایی محیط در قسمت هایی که در طول شبانه روز از نور کمتری برخوردار هستند را با نور مصنوعی روح ببخشیم ما در اتاق نشیمن و پذیرایی می توانیم با بهره گیری از سه نوع روشنایی عمومی نورپردازی متمرکز و محدود محیط خانه هایمان را به بهترین شکل ممکن طراحی کنیم .
روشنایی عمومی شامل نور لوستر است که در وسط اتاق قرار می گیرد نور متمرکز نوری است که جهت جلوه دادن شی یا یک فضایی در اتاق نشیمن استفاده می شود و نور محدود برای زمانی کاربرد دارد که ما نیاز به روشن کردن تنها قسمتی از اتاق داریم .نکته جالب این که در طراحی فضای کوچک باید از ترکیب و تلفیق نورهای گرم و سرد استفاده کرد البته نماند که استفاده از نور به رنگ دیوارها و کف هم بستگی دارد .

تاثیر نور مناسب در طراحی فضای کوچک

نور مناسب برای طراحی فضای کوچک باعث بزرگ شدن محیط
باعث ایجاد مرز بین دو فضا
حجم دادن به اشیا
طول و عرض معنی پیدا می کند
حال میخواهیم به سراغ یک راهکار برای وارد کردن نور بیشتر به خانه می شود این راهکار خیلی ساده است و از ویژگی انعکاس نور کمک گرفته است . برای این کار می توانید یک سطح صاف و صیقلی آهنی که حول یک لولا می چرخد را در جهات مختلف قرار دهید و در جهتی که نور بیشتری به آن می تابد تنظیم کنیدبه این ترتیب شما به راحتی می توانید زاویه مناسب برای انعکاس نور بیرون به داخل را پیدا کنید .
امیدوارم که امروز از این مطلب استفاده کرده باشید و بتوانید فضای مورد علاقه خود را با هزینه پایین برای خود ایجاد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.