نکات مهم دکوراسیون برای چیدمان آرامش بخش خانه

چیدمان جذاب

ایده‌ها و نکات مهم دکوراسیون برای چیدمان آرامش بخش خانه

شاید تصور کنید عناصر دکوراسیون و چینش در خانه تاثیری بر آرامش افراد ندارد، اما این موضوع را علم روانشناسی ثابت کرده است. چیدمان آرامش بخش خانه باعث می‌شود در آن احساس امنیت بیشتری داشته باشید و از خانه به عنوان مأمنی برای پناه و آرامش استفاده کنید.

اگر نگاهی به نقاشی کودکان داشته باشیم متوجه اهمیت نقش خانه می‌شویم. بیشتر کودکان خانه‌ها را با سقف شیب‌دار نقاشی می‌کنند، حتی اگر در یک آپارتمان زندگی کنند. سقف شیب‌دار نمادی از امنیت و آرامش است؛ همان چیزی که انسان قرن ۲۱ به دنبال آن می‌گردد!

دغدغه‌ها، افکار و نگرانی‌های قرن ۲۱ تمامی ندارد؛ پس بهتر است از عناصر مهم دکوراسیونی که آرامش را به خانه شما هدیه می‌دهند، آگاه شوید. به کمک این نوع چینش، خانه به پناهگاهی امن برای آرامش یافتن تبدیل می‌شود. با تیم سبک نگار همراه باشید و از چیدمانی به سبک آرامش در خانه لذت ببرید.

دکوراسیون آرامش‌بخش

چرا چیدمان آرامش بخش خانه اهمیت دارد؟!

تمام عناصری که از آنها در خانه استفاده می‌کنید بر سلامت روان شما تاثیر دارند. شاید کاملا متوجه این موضوع نباشید، اما از رنگ دیوارها گرفته تا نور، عناصر طبیعی، اشکال و کاربرد وسایل همگی تاثیری ظریف بر انسان دارند.

اگر بخواهیم دقیق‌تر به این موضوع بپردازیم باید به دل داستان تاریخی بشر قدم بگذاریم. بشر از زمان گذشته به دنبال پناهگاهی امن برای خود بوده است؛ بنابراین خانه اساسی‌ترین سطحی است که این نیاز ناخودآگاه انسان را برطرف می‌کند.

درواقع باید اینطور نگاه کرد که عناصر چیدمان تنها برای ایجاد جذابیت‌های بصری به کار نمی‌روند، بلکه باید احساس آرامش بیشتری به شما دهند.

دکوراسیون جالب

به عنوان مثال برای حضور یک صندلی در خانه نباید فقط جنبه راحتی را در نظر گرفت؛ اگر بخش پشتی صندلی خالی باشد، احساس ترس ناخودآگاه انسان را بیدار می‌کند؛ احساسی که به طور غریزی بشر را در طول تاریخ از حمله شکارچیان در امان نگاه داشته است.

بنابراین چیدمان آرامش بخش خانه حتی بیشتر از جنبه‌های زیبایی شناختی آن اهمیت دارد؛ چراکه یک خانه زیبا در بیشتر موارد ممکن است احساس آرامش را به همراه نداشته باشد و این موضوع نقصی غیرقابل چشم‌پوشی با توجه به تعریف ذهنی از خانه است.

حتی در رابطه با این موضوع، دانشگاه هاپکینز به کمک گوگل یک آزمایش تجربی انجام داده است. اتاق‌هایی مختلف در آزمایشگاه Arts & Mind طراحی شدند که عناصر چیدمان در آنها به شکلی خاص چیده شده بودند. افراد نیز با لباس‌هایی که به سنسورهای مختلف متصل بود وارد اتاق‌ها می‌شدند. از میان آنها افراد از اتاقی که در آن احساس آرامش داشتند کاملا شگفت‌زده شدند؛ جالب است بدانید این اتاق لزوما اتاقی نبود که بیشترین جذابیت‌های بصری را داشت!

چیدمان آرامش بخش خانه

چه عناصری در چیدمان آرامش بخش خانه تاثیر دارند؟

حال که متوجه اهمیت و ضرورت چیدمان آرامش بخش محیط شدید، باید دید چه عناصری خانه شما را به پناهگاهی امن در برابر حمله افکار و دغدغه‌های روزانه تبدیل می‌کند. قطعا علم روانشناسی روزانه اطلاعات جدیدتری در رابطه با این موضوع به دست می‌آورد؛ اما در این بخش مهم‌ترین داده‌های این علم را با هم مرور می‌کنیم.

۱٫     عناصر خاطره‌انگیز که شخصیت شما را نشان می‌دهند

یکی از عناصر مهم دکوراسیون که فضایی شاد و آرام ایجاد می‌کند، وسایلی هستند که به نوعی به شخصیت شما مربوط می‌شوند. عناصری که ذائقه و شخصیت شما را منعکس می‌کنند به نوعی حس هم‌ذات پنداری بیشتری ایجاد کرده و خانه را به محیطی آشنا، امن و دوست‌داشتنی تبدیل می‌کنند.

به عنوان مثال استفاده از وسایل تزیینی که خاطره‌ای در پشت آنها نهفته باشد، قاب‌های عکس قدیمی و جدید، وسایل خاطره‌انگیز و هر چیز نوستالژی که با شخصیت شما گره خورده باشد، در چیدمان آرامش بخش خانه تاثیرگذار است.

چیدمان آرامش بخش خانه

۲٫     اتاق‌های کوچک در ترکیب با فضاهای باز بزرگ

موضوع دیگری که یک خانه را به فضایی امن تبدیل می‌کند اتاق‌های دنج و کوچک است. اتاق‌های کوچک با توجه به آنچه از ناخودآگاه انسان گفته شد، احساس امنیت را بیشتر در افراد تحریک می‌کند؛ درنتیجه این احساس، آرامش نیز بیشتر احساس خواهد شد.

اما اتاق‌های کوچک لازم است در ترکیب با فضاهای باز باشد؛ چراکه فضاهای باز نیاز انسان به ارتباط را برطرف کرده و تحرک و پویایی او را بیشتر می‌کند.

برای تبدیل اتاق‌ها به فضاهایی دنج بهتر است تخت خواب را به جای گوشه، در مرکز قرار داد و از عناصر چوبی با رنگ گرم برای تبدیل فضا به اتاقی دنج استفاده کرد.

۳٫     عناصر طبیعی و جریان آنها در خانه

شاید بتوان گفت مهم‌ترین عناصری که در چیدمان آرامش بخش خانه تاثیری شگفت‌انگیز دارند، عناصری از دل طبیعت هستند. مطالعات مختلفی نشان داده‌اند عناصر جهان طبیعت تاثیر مثبتی بر روان و جسم افراد می‌گذارد و این مفهوم در میان معماران و طراحان دکوراسیون داخلی به عنوان طراحی بیوفیلیک (به معنای دوست‌دار طبیعت) شناخته می‌شود.

انواع گل و گیاهان آپارتمانی، طراحی‌های مدرن سبز که به لطف تکنولوژی امکان‌پذیر شده‌اند، ترکیب نور روز با وسایل مختلف، جریان آزاد هوا وغیره همگی در طراحی بیوفیلیک تاثیر گذارند.

در این میان اکثر افراد از تاثیر گیاهان طبیعی بر سلامت جسم و روان آگاه‌اند؛ اما کمتر کسی به تاثیر مواد ارگانیک همچون کف‌پوش‌ها و مبلمان‌های چوبی توجه دارد.

هماهنگی با طبیعت و اضافه کردن عناصر طبیعی به معنای حرکت همگام با تغییرات طبیعت است. این موضوعی است که در علم روشنایی نیز تحولاتی شگرف آفریده است که در ادامه بیشتر با آن آشنا می‌شویم.

۴٫     نور و رنگ؛ معجزات علم دکوراسیون

نور و رنگ تعاملی غیرقابل انکار با یکدیگر دارند و از عناصر چیدمان آرامش بخش خانه هستند که تاثیر آنها بر انسان به طور جدی مطالعه شده است. حرکت همگام با طبیعت انواع لامپ‌ها و روشنایی‌های مختلف را ایجاد کرده است. لامپ‌های مهتابی نوری کم‌شدت و مناسب شب دارند؛ درحالیکه نور روز در محیط‌هایی که روشنایی کافی نیست باید از نوع آفتابی و به اندازه لازم باشد.

رنگ‌ها نیز همچون نور دنیایی عجیب دارند و هر کس ممکن است ترجیحات خود را در رابطه با آنها داشته باشد. با این حال علم روانشناسی تاثیر برخی رنگ‌ها بر روحیه انسان را به طور کامل بررسی کرده است.

مطالعات مربوط به رنگ‌ها از گوته، متفکر آلمانی، در سال ۱۸۲۰ آغاز شد و همچنان ادامه دارد. اما بیشتر کارشناسان نسبت به تاثیر تسکین‌دهنده طول موج‌های کوتاه (رنگ‌های سرد) و تاثیر تحریک‌کننده طول موج‌های بلند (رنگ‌های گرم) اتفاق نظر دارند.

 

کلام آخر

در این بخش با عناصر چیدمان آرامش بخش خانه آشنا شدیم و از اهمیت و ضرورت استفاده از آنها اطلاع پیدا کردیم. هرچند تاثیر فضای داخلی بر سلامتی افراد امری شخصی بوده و شما هستید که تصمیم می‌گیرید چه عناصری را به محیط خانه خود اضافه کنید؛ اما کاملا ارزش دارد که با اصول و مفاهیم عناصر طراحی آشنا باشید.

تمام آنچه در خانه شما برقرار است، از تعادل میان نسبت‌های یک اتاق گرفته تا رنگ دیوارها و ارتفاع آنها، همگی بر ناخودآگاه انسان تاثیرگذارند. پس بهتر است با شناخت بیشتر این عناصر پناهگاهی امن و آرامش‌بخش برای خود تهیه کنیم. شما نیز نظرات خود را با تیم سبک نگار در میان بگذارید و از تجربیات خود در زمینه چیدمان خانه صحبت کنید. در بخش نظرات منتظر شما هستیم.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.