شناخت دکوراسیون مینیمال

دکوراسیون منزل

دکوراسیون مینیمال را بشناسید

امروزه واژه مینیمال بیش‌از گذشته به گوش می‌خورد و بسیاری آن را در رابطه با طراحی و سبک دکوراسیون خانه‌ها به‌کار می‌برند. اما مینیمال به چه معنا است و زمانی‌که از دکوراسیون مینیمال صحبت می‌کنیم به چه ویژگی‌هایی در طراحی اشاره داریم؟

مینیمال یا Minimal یک واژه لاتین و به معنای حداقل است و منظور از به‌کارگیری آن در رابطه با نوع چیدمان یا طراحی، استفاده حداقلی از عناصر است. این سبک که در عصر مدرن بین معماران و طراحان محبوبیتی دوچندان پیدا کرده‌است، از اصول و قواعد خاص خود پیروی می‌کند.

دکوراسیون مینیمال

در این بخش قصد داریم نحوه به‌کار بردن سبک چیدمان مینیمال را در منازل بشناسیم. با ما همراه باشید و از دنیای ساده‌ای که در خانه خود خلق می‌کنید لذت ببرید.

ویژگی‌های سبک دکوراسیون مینیمال چیست؟

ساده‌گرایی یا استفاده حداقل از عناصر، مهم‌ترین ویژگی این سبک است. در صنعت دکوراسیون نیز ساده‌گرایی در تمام بخش‌های خانه از رنگ دیوارها تا مبلمان و نورپردازی منزل را دربرمی‌گیرد. اما چطور باید این سبک را به خانه اضافه کرد؟ آیا در این چیدمان وسایل باید با طرح خاصی انتخاب شوند؟

ویژگی مهمی که در مینیمال دیده می‌شود، اشکال هندسی است. در این سبک معمولا طراحی کلی، نوع رنگ‌آمیزی دیوارها و تمام وسایل و عناصر منزل از الگوهای هندسی پیروی می‌کنند؛ چراکه وجود اشکال هندسی سادگی طراحی را بیشتر می‌کند. علاوه‌بر این معمولا در این اشکال هندسی خبری از طراحی‌ها و پرداخت‌های پر زرق‌وبرق نیست.

ویژگی جالب‌توجه دیگری که در دکوراسیون مینیمال به چشم می‌خورد، به‌کارگیری بیش از دو رنگ اساسی است که در آن معمولا سایه‌های خاکستری دیده می‌شود.

چوب در دکوراسیون مینیمال

این سبک خاص از دکوراسیون در دو نوع ژاپنی و اسکاندیناوی وجود دارد. در واقع سبک مینیمال با توجه به نحوه چیدمان خانه‌ها در این دو کشور خلق شده و به جایگاه امروزی رسیده‌است. در ادامه مهم‌ترین مواردی که باید در دکوراسیون مینیمال رعایت شود آورده‌ایم.

از فضاهای خالی خانه واهمه نداشته باشید!

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در چیدمان به سبک ساده‌گرایی رعایت کرد استفاده از فضاهای خالی بسیار است. در واقع در این سبک ممکن‌است وسایل در ساده‌ترین حالت انتخاب شوند و فضای زیادی از خانه شما خالی بماند!

از این فضای خالی نترسید! چراکه سبک مینیمال هدفی جز دعوت شما به آرامش ندارد؛ موضوعی که در چیدمان‌های گذشته کمتر دیده می‌شد.

پنجره‌ها و نور طبیعی را فراموش نکنید!

اگرچه استفاده از پرده‌های بلند و ضخیم در سبک‌های قدیمی‌تر طرفدارانی داشت؛ در دکوراسیون مینیمال خبری از آن‌ها نیست. در این سبک چیدمان، بهتر است پنجره‌ها با پرده‌های کوتاه و نازک آراسته شوند و در طول روز از معجزه نور طبیعی بهره‌مند شوید.

چوب در دکوراسیون

در انتخاب رنگ اغراق نکنید!

در انتخاب رنگ‌ها در این سبک باید دقت بیشتری داشته‌باشید. رایج‌ترین رنگ در بیشتر طراحی‌های مینیمال، سفید است؛ سفید نمایانگر خلوص، پاکی و آرامش است که استفاده از آن در خانه، نمایی واقعی از آرامش خیال را خلق می‌کند.

البته فراموش نکنید در کنار رنگ سفید از رنگ‌هایی با اشباع کم همچون طیف رنگ‌های خاکستری، آبی یا سبز کمرنگ و دیگر رنگ‌های سرد استفاده کنید. رنگ‌های سرد رسالت این نوع چیدمان را به‌خوبی به سرانجام می‌رسانند.

گجت مینیمال

چوب؛ همراه همیشگی دکوراسیون مینیمال!

در این سبک از چیدمان، چوب، سنگ، گیاهان و سایر عناصر طبیعی همیشه حضور دارند. سعی کنید دیوارها را به کمک قفسه‌های چوبی که به شکل هندسی طراحی شده‌اند تزیین کنید. استفاده از انواع گجت چوبی مدرن که با کمک شیوه‌های امروزی طراحی و تولید شده‌اند نیز جذابیت سبک مینیمال خانه را به اوج خود می‌رساند.

گیاهان آپارتمانی نیز از همراهان همیشگی چیدمان مینیمال محسوب می‌شوند. از گیاهان در بخش‌های مختلف خانه استفاده کنید و معجزه طبیعت را به منزل خود هدیه دهید.

دیوارها و سقف خانه را از تجملات خالی کنید!

در سبک مینیمال، کمتر معماری در پی گچ‌بری‌ها‌ی تزیینی و تجملی است. در این نوع از چیدمان، سقف و دیوارها در ساده‌ترین حالت طراحی می‌شوند. گچ‌بری‌های سقف ایده جالبی برای پیاده سازی دکوراسیون مینیمال نیست؛ علاوه بر این در انتخاب لوستر نیز دقت داشته باشید. بهتر است لوستر ساده‌ای که شکل هندسی دلخواه شما را دارد انتخاب کنید؛ لوسترهای پر زرق‌وبرق، هارمونی چیدمان مینیمال خانه شما را برهم می‌زند.

 

دیوارها نیز بهتر است از رنگی یک‌دست یا طراحی با دو یا سه رنگ و به صورت هندسی پوشیده شوند. استفاده از کاغذ دیواری‌ها با طرح ساده نیز در این سبک بسیار دیده می‌شود.

انتخاب کف‌پوش خانه در دکوراسیون مینیمال

کف اتاق‌ها در این سبک از چیدمان معمولا با پارکت‌ها و کف‌پوش‌های ساده چوبی پوشیده می‌شود. اگر قصد استفاده از قالیچه یا فرش را دارید بهتر است طرح‌های سنتی را فراموش کنید؛ چراکه در این سبک تمام عناصر باید در ساده‌ترین حالت انتخاب شوند. در انتخاب رنگ فرش نیز دقت داشته باشید که با رنگ سایر عناصر خانه در یک طیف قرار داشته باشد.

آشپزخانه مینیمال ظرف‌ها را پنهان می‌کند!

در آشپزخانه مینیمال همچون سایر فضاهای خانه باید از حداقل رنگ استفاده کرد؛ چراکه رنگ تاثیر آرامش‌بخش خود را حفظ می‌کند. نکته مهم دیگری که در آشپزخانه‌های مینیمال باید رعایت کرد، اجزا و لوازم آشپزخانه است. در این نوع سبک، کابینت‌ها تمام وسایل را در خود پنهان می‌کنند و روی اوپن یا کابینت‌ها خبری از لوازم آشپزخانه برقی یا وسایل مختلف برای طبخ غذا نیست.

انتخاب زیباترین تزیینات خانه

دکوراسیون و تزیینات هنری نیز همچون سایر عناصر در سبک دکوراسیون مینیمال، به صورت ساده انتخاب می‌شوند. برای تزیین دیوارها بهتر است تابلوهای نقاشی ساده‌ای را انتخاب کنید. نقاشی‌های مدرن و کوبیسم بهترین انتخاب‌ها برای چیدمان مینیمال خانه محسوب می‌شوند و  رنگی نو به دیوارها می‌بخشند.

البته فراموش نکنید که رنگ‌های گرم و با درصد اشباع بالا در تابلوها و سایر اجزای خانه وجود نداشته باشد؛ چراکه هارمونی سبک مینیمال با سادگی و استفاده از حداقل‌ها تعریف می‌شود، حتی در انتخاب رنگ!

 

کلام آخر

دکوراسیون مینیمال انتخابی فوق‌العاده برای چیدمان خانه‌های امروزی است و آرامش را به خانه‌ها می‌آورد. در این سبک، رنگ‌های موجود در یک طیف با سایه‌های خاکستری و طراحی ساده و به کمک اشکال هندسی در عناصر دیده می‌شود.

چوب و سایر عناصر طبیعی نیز بسیار در این نوع چیدمان محبوبیت دارد. استفاده از انواع گجت چوبی که به صورت ساده طراحی شده است، به چیدمان مینیمال فضای شما نمایی شگفت‌انگیز می‌بخشد.

تیم سبک نگار نیز در طراحی گجت چوبی جک آپ از طراحی مینیمال بهره برده و این گجت چوبی را در ساده‌ترین و کاربردی‌ترین حالت طراحی کرده است. استفاده از رنگ خاکستری نیز، جک آپ را به بهترین انتخاب برای فضاهای مینیمال تبدیل کرده است. برای اطلاع از سایر ویژگی‌های گجت چوبی جک آپ به بخش فروشگاه مراجعه کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.