۵ ترفند ساده برای داشتن یک میز کار مرتب

چیدمان میز کار

۵ ترفند ساده برای داشتن یک میز کار مرتب

این روزها با توجه به شرایط پاندمی کووید-۱۹ بسیاری از افراد مجبورند در خانه فعالیت‌های خود را از طریق دورکاری ادامه دهند. افرادی که تا پیش از این موقعیت تجربه این کار را نداشتند و احتمالا با چالش‌های مختلفی مواجه شده‌اند. یکی از این چالش‌ها داشتن یک میز کار مرتب و حفظ آن است.

میز کار تاثیر عمیقی بر روحیه فرد می‌گذارد. روانشناسی ثابت کرده است که یک میز کار به‌هم‌ریخته و شلوغ در طول روز حواس‌پرتی‌های زیادی را ایجاد می‌کند؛ درنتیجه راندمان کاری افراد در دورکاری پایین می‌آید.

به همین دلیل تیم سبک نگار تصمیم دارد شما را با چند ترفند ساده آشنا کند که به کمک آنها میز کار خود را همیشه مرتب نگه دارید. شاید این کار در ابتدا کمی دشوار باشد، اما اگر این نکات را تبدیل به عادات خود کنید از کار کردن در خانه و پشت میز کار لذت می‌برید. پس همراه ما باشید.

 

 

چرا داشتن یک میز کار مرتب اهمیت دارد؟

تفاوتی ندارد در خانه مشغول کار باشید یا پروژه‌های خود را در دفتر شرکت انجام دهید؛ در هر دو صورت میز کار تاثیر بسیاری بر روند انجام فعالیت‌های شما دارد. احتمالا می‌پرسید چطور ممکن است میز کار تاثیرگذار باشد. بگذارید به کمک سبک مینیمال این تاثیر را واضح‌تر نشان دهیم.

یک میز کار مینیمال که روی آن خبری از پوشه‌های روی هم سوارشده، کارت‌های مختلف، پروژه‌ها و پرونده‌های نامرتب نیست، حواس‌پرتی کمتری ایجاد می‌کند. درواقع شما با مینیمال کردن محیط کار خود، تمرکز بیشتری برای انجام فعالیت‌های کاری به دست می‌آورید.

از طرفی دیگر برای انجام پروژه‌ها آزادی بیشتری دارید؛ چراکه محیط کاری شما را با انبوهی از کاغذهای نامرتب اسیر نکرده است! علاوه بر این زمانی که برای داشتن یک میز کار مرتب تلاش می‌کنید در ابتدای روز کاری با پروژه‌ها و کارهای انجام نشده روز قبل مواجه نمی‌شوید. درنتیجه این موضوع انرژی و پتانسیل فعالیت شما را در همان ابتدای روز نمی‌گیرد.

یک میز کار مینیمال و مرتب ذهن را متمرکز، کامل و کارآمد می‌کند. بنابراین همچون فردی حرفه‌ای روز کاری خود را آغاز می‌کنید. حال برای رسیدن به این میز ایده‌آل چه باید کنیم؟!

نکاتی برای داشتن یک میز کار مرتب از زبان حرفه‌ای‌ها

داشتن یک میز مرتب اصلا کار پیچیده‌ای نیست. شاید در طول یک یا دو روز اول بعد از مرتب کردن میز باز هم به وضعیت آشفته قبلی برگردید، اما بهتر است تلاش خود را ادامه دهید. بعد از چند روز تمیز نگه داشتن محیط کاری از عادات شما می‌شود.

میز کار مرتب

۱٫     خداحافظ تمام وسایل اداری بی‌مصرف

زمانی که می‌خواهید با وسایل اضافی روی میز خداحافظی کنید تصور می‌کنید کنار گذاشتن این وسایل اشتباه است. اما بگذارید یک روش جالب را به شما یادآوری کنیم. برای کنار گذاشتن لوازم اداری بی‌مصرف میز کاری خود را همچون املاک و مستغلات‌تان در نظر بگیرید؛ هرآنچه روی میز می نشیند، باید شایستگی اشغال فضای میز را داشته باشد.

با این روش دیگر داشتن یک میز کار مرتب سخت نیست. تقویم، قاب عکس، کتاب، مواد غذایی وغیره جایی روی میز کاری ندارند. با تمام آنها خداحافظی کنید.

۲٫     به کشوها و قفسه‌های کوچک سلام کنید

نگران نباشید؛ وسایلی که در ترفند قبلی با آنها خداحافظی کردید جای دوری نمی‌روند! آنها را در کشوها یا قفسه‌هایی در نزدیکی میز کار قرار دهید. انواع شلف‌های دیواری و قفسه‌ها بهترین دوستان شما برای داشتن میز کاری مرتب هستند.

شاید فکر می‌کنید این یک تقلب است! اما کشوها روشی هوشمندانه برای دسته‌بندی و مرتب کردن پروژه‌ها، ابزارها و سایر وسایل مصرفی شما هستند. کشوها وسایل غیر ضروری را از دید شما پنهان نگه می‌دارند؛ بنابراین از حواس‌پرتی جلوگیری کرده و شما را برای داشتن یک میز کار مرتب همراهی می‌کنند.

۳٫     رایانه یا لپ‌تاپ کاری باید بالا رود

در زمان حذف کردن موارد اضافی از روی میز کاری باید فکری هم به حال سیستم رایانه‌ای یا لپ‌تاپ خود کنید. این وسایل هم باید بالاتر از میز کاری قرار داشته باشند. برای این کار لازم است از پایه‌های نگهدارنده لپ‌تاپ استفاده کنید. این استند‌ها علاوه بر اینکه میز را مرتب‌تر نشان می‌دهند، شما را در وضعیتی استاندارد برای کار کردن با سیستم رایانه‌ای قرار می‌دهند.

داشتن یک میز کار مرتب

گجت چوبی جک آپ نیز همین کار را برای شما انجام می‌دهد. در ضمن این امکان را فراهم می‌کند که در پایان روز کاری از آن به عنوان محلی برای قرار دادن لپ‌تاپ و وسایل جانبی استفاده کنید. پس داشتن یک میز کار مرتب آنقدر که فکر می‌کردید، سخت نیست.

۴٫     نت‌برداری دیجیتالی را جایگزین کاغذ‌های یادداشت کنید

یکی از وسایلی که آنها را آشوبگر میز کار می‌دانند، کاغذهای یادداشت هستند. کاغذهایی که در طول روز موارد مهم را روی آنها یادداشت می‌کنیم اما هیچ وقت آنها را دور نمی‌ریزیم.

برای رهایی از این کاغذهای چسبنده که میز کار شما را رها نمی‌کنند، دو راه دارید. یک اینکه تکنولوژی را در آغوش بکشید و انواع اپلیکیشن‌ها یا نرم‌افزارهای نت‌برداری را جایگزین بریدن درخت‌های بیچاره کنید.

دو اینکه یک تابلو اعلانات در مقابل میز خود تعبیه کنید. این تابلو ممکن است وایت بورد باشد که با ماژیک روی آن یادداشت برمی‌دارید یا کاغذهای یادداشت را روی آن می‌چسبانید و خود را ملزم به داشتن یک میز کار مرتب می‌کنید.

۵٫     چند دقیقه پاک‌سازی شما را نجات می‌دهد

می‌دانیم پایان روز کاری حوصله‌ای برای مرتب کردن میز خود ندارید؛ اما چند دقیقه زمان گذاشتن برای تمیز کردن میز، روز کاری فردا را پر انرژی‌تر می‌کند.

سعی کنید این کار را تبدیل به عادت کنید. روزانه ۵ دقیقه در انتهای روز، داشتن میز کار مرتب را تضمین می‌کند. شاید ابتدا کمی چالش‌برانگیز باشد اما بعد از چند روز از داشتن میزی تمیز و مرتب شکرگزاری می‌کنید!

داشتن میز مرتب

کلام آخر

داشتن یک میز کار مرتب چالشی پیچیده نیست. شاید در ابتدا کمی سخت باشد و چند روز زمان نیاز داشته باشید که نگهداری از آن را تبدیل به عادت کنید؛ اما این کار تاثیر بسیاری بر رشد، تمرکز و فعالیت‌های روزانه شما دارد.

امروزه وسایل مختلفی برای مرتب کردن میز کار تولید شده‌اند که شما را از بی‌نظمی و شلختگی نجات می‌دهند. کشوها، قفسه‌ها و گجت‌های مختلف نگهدارنده این کار را ساده‌تر کرده‌اند.

تیم سبک نگار نیز با تولید گجت چوبی جک آپ شما را در داشتن و نگهداری از یک میز کاری مرتب همراهی می‌کند. گجت چوبی جک آپ، لپ‌تاپ کاری و وسایل جانبی آن را در دل خود نگه می‌دارد و میزی منظم برای شما به ارمغان می‌آورد. برای آشنایی بیشتر با این محصول به بخش فروشگاه مراجعه کنید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.