چگونه نقطه کانونی در دکوراسیون

نقطه کانونی

چگونه نقطه کانونی در دکوراسیون خانه ایجاد کنیم؟

ایجاد نقطه کانونی در دکوراسیون خانه یکی از اصول مهم علم طراحی و چیدمان فضاهاست. به کمک ایجاد این نقطه، دکوراسیونی منحصربه‌فرد در خانه ایجاد می‌کنید؛ چراکه یک نقطه کانونی که با اصول طراحی چیدمان شده باشد حسی چشم‌نواز به بیننده می‌دهد و اتمسفر خانه را از یک‌نواختی خارج می‌کند.

درواقع باید گفت تفاوتی ندارد نوع دکوراسیونی که برای خانه خود در نظر گرفته‌اید چیست؛ زمانی این نوع چیدمان به چشم بیننده می‌آید که آن را با نقطه کانونی متمایز کرده باشید.

البته برای ایجاد این نقطه قرار نیست چیدمان یا وسایل عجیب و غریب به خانه اضافه کنید. ایده‌های بسیاری وجود دارد که به شما کمک می‌کند فضایی متفاوت را جلوه دهید. با تیم سبک نگار همراه شوید و دکوراسیون داخلی خود را جذاب‌تر از همیشه کنید.

 

نقش نقطه کانونی در دکوراسیون خانه چیست؟

اگر بخواهیم یک تعریف ساده و کلی از نقطه کانونی بیان کنیم باید بگوییم این نقطه جایی است که به چشمان بیننده اجازه فرود می‌دهد. درواقع این نقطه از دکوراسیون به کمک عناصر چیدمان، رنگ‌ها و وسایل مخلتف به گونه‌ای چیدمان شده است که چشم‌ها را به خود می‌کشاند.

به بیان دیگر زمانی که افراد وارد فضایی می‌شوند به دنبال یک الگو یا خط و خطوطی خاص می‌گردند و اگر این نقطه را در دکوراسیون داخلی پیدا نکنند احساس دلنشینی نخواهند داشت. بنابراین لازم است با ایجاد این نقطه خاص، چیدمان خانه را بیش از پیش زیبا، جذاب و چشم‌نواز جلوه دهیم.

ایده‌هایی جذاب و متفاوت برای ایجاد نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی

برای ایجاد نقطه کانونی راهکارهای مختلفی وجود دارد. این راهکارها از اضافه کردن چند وسیله ساده تا تغییر معماری فضا را در بر می‌گیرند. هدف شما از ایجاد نقطه کانونی در یک فضا چیست؟! با توجه به قصدی که دارید روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد که در ادامه به جذاب‌ترین آنها اشاره می‌کنیم.

۱٫     از معماری فضا بهره بگیرید

پیش از آنکه وسیله‌ای را برای ایجاد نقطه کانونی در دکوراسیون خانه اضافه کنید، ابتدا نگاهی به معماری فضا بیندازید. معماری اتاق‌های مختلف به شما می‌گوید چه چیزی در آن می‌تواند نقطه عطف چیدمان باشد؛ طاقچه بالای شومینه، هود در آشپرخانه، وان در حمام یا حتی یک پنجره بزرگ در سالن پذیرایی.

اگر فضای شما معماری قدرتمندی داشته باشد برای ایجاد نقطه کانونی در آن نیازی نیست هزینه زیادی بپردازید. به کمک استفاده از همین عناصر معماری، یک نقطه عطف فوق‌العاده در خانه ایجاد می‌کنید.

به عنوان مثال اگر شومینه قابلیت تبدیل شدن به نقطه عطف سالن پذیرایی را دارد با قرار دادن یک کتابخانه در کنار آن، نقطه کانونی فضای خود را به سادگی می‌آفرینید.

۲٫     از ارتفاع برای ایجاد نقطه کانونی استفاده کنید

ایجاد نقطه کانونی

اگر در معماری فضای خود نقاط قدرتمندی وجود ندارد که بتوانید از آنها بهره بگیرید، نگران نباشید؛ وسایلی که ارتفاع زیادی دارند به تغییر چیدمان و تبدیل آن به یک نقطه عطف چشم‌نواز کمک می‌کنند.

احتمالا یک گنجه بزرگ یا یک کتابخانه اولین چیزی است که به ذهن شما می‌رسد؛ اما وسایل دیگری نیز در این زمینه فوق‌العاده عمل می‌کنند. به عنوان مثال قرار دادن یک آینه با ارتفاع زیاد روی میز آرایش، یک ایده جذاب است که کمتر کسی آن را اجرا می‌کند. درحالیکه افزایش ارتفاع به کمک وسیله‌ای همچون آینه چشم هر بیننده‌ای را به راحتی به خود می‌کشاند و نوع چیدمان شما را دلنشین‌تر می‌کند.

۳٫     وسایل بزرگ و بزرگ‌تر!

اگر از یک وسیله بسیار بزرگ که بیننده توقع دیدن آن را ندارد، استفاده کنید به راحتی چشم‌ها را به سوی آن می‌کشانید؛ یکی از روش‌های اضافه کردن نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی استفاده از این وسایل است.

در این بین وسایل روشنایی بیشتر از سایر وسایل در این زمینه موثر عمل می‌کنند. درواقع باید گفت انواع لامپ‌ها و لوسترهایی که برای روشنایی فضا استفاده می‌کنید به طور بالقوه یکی از نقاط عطفی هستند که دید را به خود جذب می‌کنند. حال اگر می‌خواهید ایده‌ای جذاب برای نقطه کانونی خود اجرا کنید پیشنهاد ما استفاده از وسایل روشنایی با اندازه‌های بزرگ است.

یک لوستر مدرن با ابعاد بزرگ خود به اندازه‌ای قدرت دارد که چیدمان خانه شما را به طور کلی تغییر می‌دهد.

نقطه کانونی چیست

۴٫     رنگ‌های پررنگ را به دکوراسیون اضافه کنید

استفاده از رنگ‌ها نیز از ایده‌های ساده و هوشمندانه‌ای است که به سادگی یک نقطه عطف چشم‌نواز در فضای داخلی شما ایجاد می‌کند. استفاده از رنگ‌ها برای ایجاد نقطه کانونی به خصوص زمانی کاربرد دارد که فضای شما کوچک باشد و نتوانید وسایل مختلفی را به دکوراسیون آن اضافه کنید.

ترکیب رنگ‌ها در این شرایط بهترین ایده برای داشتن یک نقطه کانونی است. اما فراموش نکنید برای این کار بهتر است رنگ‌هایی با درصد اشباع بالا را به کار ببرید. علاوه بر این لازم نیست همیشه دیوارها را رنگ کنید؛ گاهی استفاده از پارچه‌های طرح‌دار و رنگی ساده‌ترین ایده‌ای است که رنگ و جانی تازه به اتمسفر فضای شما می‌بخشد.

ایجاد نقطه کانونی در فضا

۵٫     کلکسیون‌ها انتخاب‌های هوشمندانه‌ای هستند

اگر کلکسیونی از وسایل مختلف دارید آن را در صندوق خاطرات خود مخفی نگه ندارید. این وسایل از بهترین ایده‌ها برای ایجاد یک نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی محسوب می‌شوند.

کلکسیون وسایل مختلف نه تنها در ایجاد نقطه عطف چیدمان موثرند، بلکه سلیقه و شخصیت شما را به دکوراسیون اضافه می‌کنند که باعث ایجاد نمایی منحصربه‌فرد در خانه می‌شود.

۶٫     بازی با اشکال مختلف

استفاده از اشکالی که مرسوم نیستند، وسایل مختلف را به نقطه عطف خانه شما تبدیل می‌کنند. به عنوان مثال طرح‌های عجیب روی مبلمان یا وسایل مدرنی که برای تولید آنها قواعد رایج را کنار گذاشته‌اند، از بهترین ایده‌ها برای ایجاد نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی محسوب می‌شوند.

وسایل غیرمعمولی همچون ستاره‌ای در دکوراسیون اتاق‌ها شما می‌درخشند و چشم‌ها را به سمت خود می‌کشانند. این کار را می‌توان با استفاده از رنگ‌های غیر مرسوم نیز انجام داد.

نقطه کانونی

۷٫     استفاده از سایه‌های کمرنگ و پررنگ

استفاده از سایه‌های کمرنگ و پررنگ قدرت معجزه‌آوری در ایجاد یک نقطه عطف دارد. برای این کار بهتر است رنگ‌های تیره و روشن یا به عبارتی رنگ‌های متضاد را در کنار یکدیگر به کار ببرید. به عنوان مثال اگر مبلمان شما رنگ‌های روشن دارد آن را در کنار دیوارهای سفید قرار ندهید.

شاید تصور کنید رنگ‌های تیره برای دیوارها انتخاب خوبی نباشد، اما انواع دکوراسیون مدرن نشان داده است حتی دیوارهایی به رنگ مشکی در کنار عناصر و وسایل سفید چیدمان، یک نقطه کانونی فوق‌العاده خلق می‌کنند.

نقاط کانوی

کلام آخر

ایجاد نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی قدرت چیدمان شما را بیشتر از پیش می‌کند. به کمک این نقاط می‌توانید تمرکز بیننده را به وسایلی که دوست دارید هدایت کنید و وسایلی که موردپسند شما نیستند از دیدرس آنها دور می‌مانند. علاوه بر این با داشتن یک نقطه عطف چیدمان، وسایل، عناصر دکوراسیون و هرآنچه در اتاق‌ها یا فضای خود به کار برده‌اید جذاب‌تر، دلنشین‌تر و زیباتر به چشم می‌آیند.

برای ایجاد نقطه کانونی در خانه روش‌های بسیاری وجود دارد. در این بخش سعی کردیم راهکارها و ایده‌هایی را با شما در میان بگذاریم که کمتر کسی به آن توجه می‌کند. گاهی شما با اضافه کردن حتی یک وسیله چیدمان خود را به کل تغییر داده و جلوه‌ای منحصربه‌فرد به آن می‌بخشید.

شما نیز تجربیات خود را با تیم سبک نگار در میان بگذارید. چه ایده‌هایی برای ایجاد نقطه کانونی دارید؟ در بخش نظرات منتظر شما هستیم.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.