رنگ بندی اتاق خواب

نمایی از رنگ بندی اتاق خواب

رنگ بندی اتاق های منزل شما نماینگر مستقیم شخصیت شماست در حالی که ممکن است اکثر ما وقت زیادی را صرف فکر کردن در مورد رنگ نکنیم ولی این رنگ بندی دارد هر روز و هر روز روی روحیه و افکار ما تاثیر می گذارد و ما نمی فهمیم . رنگ بندی اتاق بسته به سن ، جنس و و از بسیاری از جهات تاثیر می گذارد بعضی از رنگ ها تمایل دارند واکنش مشابهی را از بیشتر افراد بدست آورند به همین دلیل است که می گوییم هنگام انتخاب رنگ بندی دکوراسیون رنگ ها را با علاقه انتخاب کنید . برای داشتن خانه ی زیبا لازم نیست نگران روند کار باشید بلکه این کار را به افرادی که در یک خانه زندگی می کنند بسپارید زیرا آنها با انتخاب رنگ هایی که منعکس کننده شخصیت آن هاست خانه را تبدیل به محیطی زیبا می کند پس شما هم سعی کنید رنگ هایی که دوست دارید را با ترکیب دلپذیر خود با هم هماهنگ کنید .

رنگ بندی و خصوصیات رنگ

در ابتدا همه از رنگ بندی می ترسند ولی باید بدانید که رنگ دارای قدرت تغییر شکل و اندازه در اثاثیه و همچنین تغییر شکل و اندازه خود اتاق را دارد . اگر شما بتوانید خود را با برخی از اطلاعات اولیه در مورد رنگ بندی و تاثیرات آن تجهیز کنید و باید این را بدانید که انتخاب رنگ دشوار نیست فقط باید درباره ی رنگ اتاق و چگونگی تاثیر آن بر روحیه خود اطلاعات بیشتری کسب کنید و بهتر است این را به خاطر داشته باشید که هر رنگ یک ارزش روانشناختی دارد . به این فکر کنید که چگونه رنگ بندی خاص باعث می شود احساس خوبی به شما دست پیدا کند . رنگ ها می توانند هر احساسی را تحت تاثیر قرار دهند از آرامش گرفته تا خشم  . پس برای ایجاد آرامش و هماهنگی در خانه رنگ های خود را با اشتیاق و فکر انتخاب کنید تا نتیجه متضاد روی شما نداشته باشد.
حال میخواهیم بدانیم چه خلق و خویی ایجاد کنیم و کدام رنگ در دستیابی به آن روحیه به شما کمک می کند . پارچه ، موکت  و مبلمان و کاشی در محدوده ی در محدوده ی رنگ های محدود تری نسبت به رنگ دارد در نتیجه بهتر است ابتدا آنها را انتخاب کنید و سپس در مورد رنگ تصمیم بگیریم.

نکاتی در مورد رنگ بندی اتاق خواب

تعداد رنگ بندی هایی که برای یک اتاق خواب در نظر می گیرید از سه یا چهار نوع بیشتر نباشد زیرا تنوع رنگ زیاد باعث می شود اتاق شلوغ به نظر آید و جلوه ی بهم ریخته به خود می گیرد . رنگ نسبتا ارزان است و یک اتاق را سریعتر از هر چیز دیگری دگرگون می کند بنابراین می توانید کمی برای آزمایش خود داشته باشید .
رنگ ها به سه روش اساسی عمل می کند: فعال و منفعل و خنثی . شما به راحتی می توانید رنگ بندی هر اتاق را مطابق با خواسته های شخصی و سلیقه خود و با هدف اتاق مطابقت دهید رنگ بندی های روشن گسترده و مطبوع هستند و باعث می شود اتاق ها بزرگتر و روشن تر به نظر برسد . رنگ بندی تیره پیچیده و گرم هستند آنها به اتاق های بزرگ جلوه ی صمیمی تری می دهد . بیایید نگاه دقیق تری به رنگ ها بیاندازیم و بدانیم که چه کاری می توانیم در یک اتاق انجام دهیم.

انواع رنگبندی

عکس از رنگ بندی اتاق خواب
رنگ قرمز : این رنگ بندی سطح انرژی یک اتاق را بالا می برد این انتخاب خوبی است اگر می خواهید هیجان داشته باشید در اتاق نشیمن و غذاخوری استفاده کنید. قرمز افراد را به هم می رساند و صحبت را تحریک می کند اگر در ورودی از این رنگ استفاده کنید برداشت اولیه قوی را ایجاد می کند . نشان داده شده است که قرمز باعث افزایش فشار خون می شود و سرعت تنفس و ضربان قلب را بالا می برد.

رنگ زرد: این رنگ شادی آفتاب را به خود جلب می کند وشادی را برقرار می کند این یک انتخاب عالی برای آشپزخانه ها و اتاق های غذاخوری و حمام است جایی که دارای انرژی و نشاط است . در تالارها و و ورودی ها و و فضاهای کوچک رنگ زرد باعث حس استقبال می شود . رنگ زرد اگر چه دارای حس نشاط است اما برای طرح های اصلی گزینه مناسبی نیست مطالعات نشان داده است که نوزادان در اتاق های زرد رنگ بیشتر گریه می کنند . در موارد زیادی این رنگ بندی باعث ایجاد احساس نا امیدی و عصبانیت می شود . اعتقاد بر این است که رنگ بندی زرد باعث تحریک اعصاب و پاکسازی بدن می شود .

رنگ بندی اتاق خواب آبی
آبی : این رنگ بندی باعث کاهش فشار خون و کندی تنفس و ضربان قلب می شود به همین دلیل است که آرامش بخش و آرام است و اغلب برای اتاق خواب و حمام استفاده می شود . در اتاق هایی که نور طبیعی کمی دریافت می کند اگر رنگ آبی روشن را به عنوان رنگ اصلی در نظر بگیرید و آن را با رنگ های گرم برای مبلمان و …. ترکیب کنید تعادل خوبی برقرار می شود و حس خوبی به شما می دهد . البته ناگفته نماند که آبی تیره اثر متضاد دارد و احساس غم واندوه را برمی گزیند.

رنگ سبز : این رنگ بندی آرامش بخش ترین رنگ برای چشم محسوب می شود . در آشپزخانه رنگ سبز همه چیز را خنک می کند اعتقاد بر این است که استرس را کم می کند و میزان باروری را افزایش می دهد .
بنفش : این رنگ بندی جز رنگ های ثانویه است و با تجمل و خلاقیت همراه است رنگ های سبک تر آن همان کیفیت آرامش بخش بودن آبی را دارد
نارنجی : این رنگ هیجان و شور و شوق را بر می گزیند و رنگی پر انرژی است پس برای اتاق خواب رنگ مناسبی نیست و در عوض رنگ بسیار عالی برای اتاق ورزش است اعتقاد بر این است که ریه ها را بهبود می بخشد و سطح انرژی را بالا می برد.

رنگ های خنثی شامل خاکستری و سفید،سیاه و قهوه ای است . طرح های تمامآ خنثی از مد افتاده است ولی خاصیت انعطاف پذیری بالایی دارد . البته نظر معماران بر این است که استفاده از رنگ های سیاه البته به صورت محدود باعث عمق بخشیدن به فضا می شود .
اثر رنگ بر روی سقف هم تاثیر دارد زیرا سقف یک ششم فضای یک اتاق است ولی در واقعیت رنگ سفید نه تنها امن ترین بلکه بهترین انتخاب برای سقف ها محسوب می شود . به عنوان یک قاعده کلی سقف هایی که از دیوار سبک تر هستند بلندتر به نظر می آیند و آنهایی که تیره تر هستند احساس پایین تری را به ما منتقل می کنند . این دستورالعمل ها نقطه شروعی است برای شما که در جستجوی رنگ هستید به خاطر داشته باشید رنگ یک موضوع سلیقه ای و شخصی است پس بهتر است رنگی را انتخاب کنید که متناسب با شما خانواده و شبک زندگی شما باشد
امیدوارم بتونید از این مقاله استفاده لازم را ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.