تاثیر رنگ در دکوراسیون دفتر کار

سلام خدمت کاربران عزیز دکوساخت
از لحاظ روانشناسی دکوراسیون رنگ در دفاتر اداری به دلایل مختلف مورد توجه قرار می گیرد زیرا هم روی شخصیت و کاربرد فرد تاثیر بسزایی دارد و هم می توان گفت که یکسری از رنگ ها معانی خاصی در بین افراد جامعه دارد برای مثال افراد جامعه یکسری رنگ ها را به اسم رنگ شاد یا مرده و … تلقی می کند . تاثیر فوق العاده دکوراسیون رنگ در محیط های مختلف باعث شده که محققان به این نتیجه برسند که حتی به کار بردن رنگ های خاص در محیط کار باعث بروز رفتارهای خاص در بین کارکنان یک اداره شده است و بنا بر همین امر مدیران با تجربه دفاتر و شرکت ها به این موضوع و کارکردهای آن به خوبی واقف باشند و روی آن حساسیت نشان دهند حتی می توان گفت که رنگ روی بسته بندی محصولات از ویژگی های بارز و مشخص محصول در بین افراد جامعه شناخته می شود که ما از بحث درباره آن صرف نظر می کنیم و تمرکزمان را روی دکوراسیون رنگ در دفاتر و ادارات و بازتاب آن روی کارمندان قرار می دهیم .
نا گفته نماند که در این خصوص بهتر است از علم ارگونومی در دکوراسیون رنگ در دفاتر نیز بهره ببرید به دلیل این که همانطور که می دانید همه ما به دنبال آسایش و راحتی در محیط کار هستیم و بی توجهی به علم ارگونومی برای دکوراسیون رنگ در دفاتر و محیط های اداری باعث به وجود آمدن هزینه های سنگین هم برای کارمندان و از قبیل بیماری های خاص و… و هم برای کارفرما به دلیل پایین آمدن کارایی کارمندان به وجود می آید .
تصویر دکوراسیون رنگ در دفاتر

حال به بررسی دکوراسیون رنگ ها در دفاتر و تاثیر هر رنگ می پردازیم:

رنگ در دکوراسیون دفتر

رنگ خاکستری : این رنگ یک رنگ خنثی است نه سرد است نه گرم و اصولا در جاهایی استفاده می شود که یکسری کارهای روتین انجام می شود و نیاز به انگیزه و تحریک ندارد به کار می رود مانند کارخانه های تولیدی و…

رنگ آبی: رنگی با اثر آرام بخشی بسیار بالایی است و به کارکنان در شرکت یک امید و آرامش خاص هدیه می کند و جزو رنگ های سرد است و به کار بردن این دکوراسیون رنگ در دفاتر و ادارات باعث می شود تنش در بین کارکنان کمتر رخ دهد و همه با تمرکز بالا و خستگی بسیار کم به کارهای خود می پردازند و بازدهی دفتر و اداره بالا می رود . اصولا در اتاق های فکر و سالن های کنفرانس از این رنگ استفاده می شود و بنا به سلیقه افراد می توان رنگ آن را تیره و روشن کرد.

رنگ قرمز : این رنگ بسیار تحریک آمیز و مهیج است ولی اگر در ساعات پایانی اداره که فرد خسته است ممکن است رویش اثر منفی بگذارد و اگر فرد عادی و با انرژی باشد این رنگ باعث می شود انرژی آن بیشتر شود و قدرت رقابت را بین کارکنان به وجود می آورد پس می توان بنا بر سلیقه طراح و خود شما در جاهای مختلف و به صورت مقطعی از این رنگ استفاده کنید .

رنگ زرد: رنگ بسیار مفیدی است و امید را بین افراد اداره بیشتر می کند و یک رنگ با روحیه شادی آور است پس بهتر است در محیط های صنعتی از این رنگ استفاده شود.

رنگ بنفش : رنگ بنفش از ترکیب دو رنگ آبی و قرمز به وجود می آید پس ویژگی های این دو رنگ را داراست یعنی هم هیجان دارد و هم آرامش بخش است

قهوه ای: در یک کلام باید بگویم که رنگ خوبی برای کار در ادارات و سازمان ها نیست و اثران منفی زیادی دارد.

رنگ سیاه: رنگ توقف و مردگی است پس این رنگ را هم به شما دوستان توصیه نمی کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.