نورپردازی کارگاه نجاری

نورپردازی کارگاه نجاری

سلام به شما کابران عزیز و دوستان همیشه مشتاق . امروز قصد دارم با نحوه نور پردازی در کارگاه نجاری با هم صحبت کنیم. نورپردازی کارگاه نجاری یک مقوله پر اهمیت است و موضوعی است که ما خودمان را خیلی درگیر آن نمی کنیم ولی باید این را بدانید که نورپردازی بهتر باعث صرفه جوی بیشتر و کارایی بالاتر می شود . فناوری های قدیمی مانند چراغ های رشته ای و هالوژن ها تقریبا در حال محو شدن هستند و افراد کمتر به سرغ آن ها می رود و جای خود را به LED داده است پس نورپردازی فلورسنت در بخش خانگی و کارگاه ها در حال از بین رفتن است

چرا باید در نورپردازی کارگاه نجاری از LED استفاده کرد

LED مخفف دیود تابش نور است .یک نور الکتریکی به جریان الکتریکی کمتری نسبت به سایر فناوری های نورپردازی احتیاج دارد با چراغ های  LED  از این مزایا برخوردار خواهید شد:
مصرف انرژی پایین و صرفه جویی بیشتر در هزینه
روشنایی فوری هنگام روشن بودن
تولید گرمای کمتر
طیف گسترده ای از نور در آن وجود دارد
تحت تاثیر بیش از حد محیط قرار ندارد
شما برای LED ها بیشتر هزینه می کنید اما طول عمر آنها حدود ۲۰ برابر بیشتر از بقیه لامپ هاست
برخلاف لامپ های فلورسنت ، LED ها حاوی جیوه ای که یک ماده سرطان زاست نیستند
پس می توانند گزینه خوبی برای نورپردازی کارگاه نجاری باشند.

محاسبه نورپردازی کارگاه نجاری

در حقیقت یک قانون خوب برای روشنایی وجود دارد و آن این است که در هر فوت مربع داشتن ۷۵  لومن است ( لومن به معنی خروجی نور است ) بنابراین مساحت کارگاه خود را با ۷۵ ضرب کنید و آن رقم را با تعداد لامپ های در دسترس تقسیم کنید تا اندازه لامپ های مورد نیاز خود به وجود آید . اگر بهد از نورپردازی کار گاه نجاری خود روشنایی نهایی آن را دوست نداشتید می توانید لامپ اضافه کنید یا یا برخی از لامپ ها را با لامپ های بالاتر و یا پایین تر جایگزین کنید تا رضایت کامل شما به وجود بیاید و از کار کردن در چنین مکانی لذت ببرید. یادتان باشد که برای نورپردازی کارگاه نجاری خود خیلی وقت بگدارید و دقت کنید زیرا نور نامناسب باعث می شود که در هنگام کار کردن با جزییات چشم آسیب ببیند و دچار مشکل شود.
سعی کنید دیوارها را در یک کارگاه نجاری رنگ روشن و در صورت تمایل سفید رنگ بزنید چون باعث می شود نور بیشتری به درون کارگاه بازتاب شود . جالب است بدانید که لامپ های فلورسنت نور را در همه جهات می تاباند ولی لامپ های LED این طور نیست .

عکس جالب از نورپردازی کارگاه نجاری

اگر از نورپردازی کارگاه نجاری راضی نیستید خودتان اقدام نکنید بلکه با یک متخصص مشورت کنید و در صورت تایید آن یا تغییر آن از یک متخصص در زمینه سیم کشی کمک بگیرید زیرا نورپردازی کارگاه نجاری باید به گونه ای باشد که در هنگام کار کردن با ابزار و ورق ها یا دستگاه های داخل کارگاه هیچ سایه ای به وجود نیاید چون باعث اختلال در کار می شود. پس باید اطمینان حاصل کنید که در ماشین های قدرت و میز کار از نورپردازی خوبی بهره مند هستند البته بدون سایه . باید گفت که در این زمینه بین دانشمندان نظراتی وجود دارد که میزان نور را به چه میزان لازم می دانند که این خود نقطه شروع خوبی باشد .اما وقتی فکر می کنم به این نتیجه می رسم که من از جمله از کسانی هستم که خیلی از نور استفاده می کنم در یک مجله ای خواندم که این موضوع ربطی به سن ندارد ولی وقتی من جوان تر هم بودم همین خصوصیات را داشتم حال به سراغ مقاله خودمان برویم و از این مبحث فاصله نگیریم . من به شما توصیه می کنم که بالای میز کارتان یک لامپ جداگانه قرار دهید . یکسری از نرم افزار ها هستند که می تواند شما را در محاسبه نور پردازی کارگاه نجاری تان کمک کند نرم افزار هایی مانند دیالوکس و … که می توانید از آنها استفاده کنید

نکاتی در ارتباط با نورپردازی کارگاه نجاری

بهتر است قبل از تنظیم روشنایی کارگاه به یکسری نکات دقت کنید :
ارتفاع سقف
رنگ دیوارها
موقعیت پنجره ها
میزان نور وارد شده به کارگاه
وسایل موجود در کارگاه

عکس در مورد نورپردازی کارگاه نجاریاین ها عواملی هستند که روشنایی و نورپردازی کارگاه را تحت تاثیر خود قرار می دهد . برای مثال اگر ارتفاع سقف از ۳ متر بالاتر باشد بهتر است از آویز برای لامپ ها استفاده کنید یا می توانید علاوه برلامپ در سقف از چراغ های دیواری هم استفاده کنید. باید این نکته را مدنظر قرار دهید که برای هر ۱۰ تا لامپ روشنایی یک فیوز تعبیه کنید .
زمانی که کارگاهی مجهز به به روشنایی شد اضافه کردن روشنایی و سیم کشی جدید کار پر هزینه ای است پس بهتر است برای بهبود روشنایی در محل هایی که بیشتر کار می کنید چراغهایی را اضافه کنید مانند چراغ هایی که به میز کار نصب می شود و….

اگر در کارگاه خود برای گذاشتن ابزارها از کابینت های دیواری استفاده می کنید کار خوبی است فقط یک مورد را باید در نظر بگیرید اگر از فضای زیر آن استفاده نکنید که یک محیط بلااستفاده به وجود می آید و اگر بخواهید از این فضا استفاده کنیده ممکن است در حین کار باعث ایجاد سایه بشود برای حل این کار بهتر است از یکسری لامپ ها در زیر کابینت استفاده کنید که من LED های باتری دار را توصیه می کنیم چون نیازی به سیم کشی ندارد حتی می توان در جاهایی مانند تنظیم کردن تیغه اره یا یک برش در منطقه کوچک که نیاز به دقت بالا دارد می توان از این لامپ ها استفاده کنید
امیدوارم توانسته باشم مقاله مفیدی را برایتان بازگو کنم منتظر نظراتتان هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *