چیدمان کارگاه نجاری

تصویر نحوه چیدمان کارگاه نجاری

سلام خدمت دوستان و عزیزان سبک نگار .صحبت کردن به طور کامل در مورد کارگاه های نجاری و نحوی چیدمان آنها مقوله بسیار طولانی و پیچیده ای است ولی من سعی دارم در این مقاله شما را تا حدودی با نحوه چیدمان کارگاه نجاری آشنا کنم تا در صورتی که نیاز به راه اندازی چنین کارگاهی داشتید بتوانید از پیشنهاد های ما استفاده کنید و کار خودتونو با آرامش و سرعت بیشتری پیش ببرید.

اهمیت چیدمان کارگاه نجاری

چیدمان کارگاه نجاری از اهمیت برخوردار است چرا که در این کارگاه ها باید وسایل و ابزارآلات را طوری در کنار هم قرار دهیم که تا بتوان محیطی مناسب و امن برای افرادی که در کارگاه کار می کنند فراهم آید .در گذشته های دور در این نوع کارگاه ها سعی می کردند بیشتر از ابزارآلات دستی استفاده کندد که با مرور زمان و پیشرفت علم ماشین های اتوماتیک قدرتی برای تسهیل در انجام دادن کار به آنها اضافه شده است و همچنان در حال بروز شدن است پس ما برای تولید و چیدمان کارگاه نجاری و چوب باید بهینه ترین دکوراسیون را طراحی کنیم . ما باید این را در نظر بگیریم که مزیت استفاده از ابزارهای دستی این است که محیطی بدون سر و صدا و بدون گرد و غبار را به وجود می آورد و همچنین فضای بسیار کمتری را نسبت به ابزارهای قدرتی و ماشین آلات سنگین می طلبد پس اگر قرار بود کسی در گذشته به فکر تولید یک کارگاه باشد دغدغه کمتری نسبت به کسانی که الان تولید و چیدمان کارگاه نجاری شروع کردند دارند.

راه اندازی و چیدمان کارگاه نجاری

اولین قدم برای راه اندازی و چیدمان کارگاه نجاری تآمین کارگاه ایجاد یک مکان مناسب برای آن است که مقدار آن باید مشخص باشد . در قشپسمت هایی از خانه و یا پارگینگ را می توان برای تولید و چیدمان کارگاه نجاری آماده کرد ولی در حالت ایده ال زیرزمین یا سوله بهترین گزینه است . ناگفته نماند که شما باید قبل از چیدمان کارگاه نجاری برنامه ریزی در مورد توسعه کار در آینده باشید تا زمانی که خواستید کارتان را بسط دهید تا تغییری ناچیز و هزینه پایین این کار را انجام دهید و در ضمن خللی در کارتان وارد نشود .

نمایی از چیدمان کارگاه نجاری

عوامل موثر در چیدمان کارگاه نجاری

در چیدمان کارگاه نجاری باید عوامل زیادی را مورد توجه قرار دهید :
ذخیره سازی چوب
روشنایی
تهویه
نیاز به برق
کاهش نویز
از ملاحظات مهم است .
کارگاه نجاری معمولآ به یک محفظه ذخیره سازی چوب ، یک میز کار ، انبار ابزار ، محوطه ماشین آلات ثابت نیاز است . برای جابه جایی صندلی ها فضایی باید در نظر گرفته شود و همچنین محیطی را فراهم کنید تا بتوانید از تخته ها و پانل های بلند و گسترده استفاده کنید . جمع آوری گرد و غبار کارآمد یک نکته مهم در چیدمان کارگاه نجاری است مگر در مواردی که فقط از ابزارهای دستی استفاده شود . حال اگر امکان درست کردن یک کارگاه و تجهیز کردن آن را ندارید می توانید یک محل کار کوچک در گوشه ای از خانه به وجود آورید . یک میز کار و ابزار دستی حداقل آن چیزی است که برای شروع کار با چوب مورد نیاز است .

نکته ای است که دوست دارم در اینجا برای شما مطرح کنم . بهتر است کارگاه در دوسطح متفاوت ساخته شود و توسط پله یا راه پله از هم جدا شوند تا اینکه یک سطح بزرگ را به صورت یکنواخت برای کارگاه در نظر بگیریم . سطح بالاتر را برای کار با ماشین آلات کوچکتر و ابزارهای دستی و کارهایی که به تمرکز بیشتری نیاز است اختصاص داد و سطح پایین برای پردازش و ذخیره الوار استفاده شود . ماشین آلات ثابت و پر سر و صدا در سطح پایین قرار بگیرند تا میزان گرد و غبار و سر و صدا در سطح بالاتر به طور قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کند . در چیدمان کارگاه نجاری یک میز اصلی است که یکسری ابزار آلات روی آن قرار دارند نظیر پیچ ، میخ ، و … که بهتر است در جایی قرار بگیرند که که از همه جای کارگاه بتوان به آن دسترسی پیدا کرد . تخته های بزرگ و ورق ها نیز باید جایی باشند که بتوان به راحتی با آنها کار کرد و به میز نیز دسترسی داشته باشند . این قانون نیز در مورد سایر ماشین آلات نیز صدق می کند

اهمیت جمع آوری گرد و غبار در چیدمان کارگاه نجاری

جمع آوری گرد و غبار در کارگاه از اهمیت ویژه ای برخوردار است . ثابت شده است که گرد و غبار موجود در هوا هنگام کار با چوب یا برش چوب عامل مؤثر در بیماری های ریوی و … می باشد . دستگاه سیستم جمع اوری گرد و غبار یا به اصطلاح دستگاه مکنده مدرن ازمجاری و لوله های انعطاف پذیر تشکیل شده است که منجر به جمع آوری گرد و غبار می شود اصولآ این دستگاه به دستگاه های مورد نیاز در برش متصل می شود .   طول و قطر لوله ها برای تعیین اینکه چقدر از گرد و غبار را جمع می کند اهمیت می یابد . جمع کننده های گرد و غبار معمولآ روی جابه جایی حجم زیاد هوا در مکش پایین کار می کند در حالی که برخلاف جاروبرقی که با مکش زیاد در حجم کم کار می کند . باتوجه به این امر مجرا و لوله های انعطاف پذیر برای یک سیستم جمع آوری گرد و غبار متوسط به طور استاندارد ۴ اینچ در نطر گرفته شده است تا حجم زیادی از گرد و غبار و تراشه های چوب را به مکنده اصلی منتقل کند . یک دستگاه مکنده از یک موتور ، یک تیغه پروانه ، و یک کیسه تشکیل شده است و اندازه موتور عامل تعیین کننده ظرفیت جمع آوری گرد و غبار است که در یک کارگاه بین ۱ hp تا ۲ hp وجود دارد که به نظر من ۱/۵ hp گزینه خوبی است

عکس از چیدمان کارگاه نجاری

برای چیدمان کارگاه نجاری میز اصلی کار باید برای هر دو حالت نشسته و ایستاده طراحی شود و از ماشین های ثابت داخل کارگاه ۴ فوت فاطله داشته باشد . همچنین ماشین ها در یک کارگاه نجاری باید حداقل ۳ فوت از هم فاصله داشته باشند در نتیجه باید طوریدر کنار هم قرار بگیرند که مانع از رفت و آمد شوند . چوب خامارد شده و کالاهای نهایی نیاز به داخل و خارج شدن از کارگاه دارند که برای تسهیل در این کار به یک درب بزرگ و یک پنجره نیاز است .
ابزار ها رامی توان در گیره های نصب شده بر روی دیوار ها یا در کابینت های مستقل قرار دادتقسیم بندی و تنطیم ابزار های شما برای دسترسی سریع یک استراتژی عالی برای طراحی کارگاه است کابینت ها باید در امتداد دیوارها قرار بگیرد وبا عمق کم ساخته شوند تا خیلی وارد فضای کارگاه نشوند اگر رطوبت هوایی در محیط کارگاه زیاد باشد و با توجه به این که گرد و غبار رطوبت را به خود جذب می کند و روی ابزار ها می نشیند و باعث زنگ زدگی و لکه دار شدن می شود پس بهتر است در این جور محیط ها ابزار ها در یک کابینت دربسته و دور از گرد و غبار تنظیم شود . راستی یادتان نرود که یک کارگاه باید دارای پنا برقی مخصوص باشد.

بهتر است برای چیدمان یک کارگاه نجاری یک فضایی را برای صحبت کردن با مشتری ، نشان دادن کاتالوگ و نمونه کارها و همچنین اطمینان خاطر دادن به مشتری برای روند کار در نظر بگیرید . سعی کنید این مکان محیطی امن باشد تا بتوانید با خیال راحت در آنجا به مذاکره  بپردازید.
امیدوارم بتوانید از مقاله امروز استفاده کنید و نظراتتون را برای ما ارسال کنید ما مشتاقانه منتظر پیشنهاد های شما هستیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *