نورپردازی اتاق خواب و اصول مرتبط

نورپزادی زیبا

سلام به همه دوستان و عزیزان خودم. امروز قصد دارم در مورد اتاق خواب با شما عزیزان صحبت کنم همانطور که می دانید از میان تمام اتاق های خانه شما اتاق خواب تنها اتاقی است که هم وقتی کاملا تاریک است و هم زمانی که روشن است در آن وقت می گذرانید بنابراین درست کردن نورپردازی اتاق خواب خانه شما در ساختن آن به مکانی آرامش بخش و راحت در شب و درخشش آن و انجام کارای روزمرتان در طول روز ظروری است . ما در اینجا به شما آموزش می دهیم که چگونه یک اتاق خواب را به شیوه صحیح روشن کنیم . در ابتدا یکسری نکات اساسی در مورد نورپردازی اتاق خواب و نحوه چیدمان چراغ های آن با استفاده از روشنایی طبیعی محیط بازگو می کنم و سپس به انتخاب لامپ های مناسب اتاق خواب خواهیم پرداخت تا میزان نورپردازی اتاق خواب شما متناسب شود. ما در این مقاله یکسری پیشنهادهایی را برای نورپردازی اتاق خواب روشن و کاربردی و آرامش بخش به اشتراک می گذاریم.

چیزهایی که در این مقاله در مورد نورپردازی اتاق خواب خواهید فهمید:

  • مبانی راهنمای روشنایی اتاق خواب
  • چگونگی جایگذاری لامپ ها دراتاق خواب
  • نکاتی در مورد نورپردازی اتاق خواب

نحوهتنظیم نورپردازی اتاق خواب :

کلید ایجاد بهترین نورپردازی اتاق خواب در دست شماست این به معنای پیدا کردن تعادل مناسب بین محیط کار و روشنایی است با ایجاد این تعادل شما قادر خواهید بود برای هر حالت و هر گونه فعالیتی با چرخاندن کلید نور پردازی اتاق خواب مورد نظر خود را به وجود بیاورید. بسته به چیزی که پیش بینی می کنید و با توجه به انواع فعالیت ها در اتاق خواب شما روشنایی و نورپردازی را تنطیم می کنید .
در ابتدا اساس نورپردازی اتاق خواب خود روشنایی عمومی است و ما کار خود را از اینجا شروع می کنیم . نور مناسب محیط شامل نور طبیعی که از پنجره های وارد اتاق می شود و شما می توانید به انجام فعالیت بپردازید . نورهای مصنوعی مانند نور لامپ های سقفی ،لوستر ها و چراغ های آویز یا لامپ های کوچک که در جاهای مختلف اتاق قرار می گیرد قابل دستیابی است . هر دو نوع روشنایی ( طبیعی و مصنوعی ) برای شما میزان کافی از نور را ارايه می دهد .

تاثیر چراغ در نورپردازی اتاق خواب
اگر دوست دارید فعالیتی انجام دهید که که نیاز به تمرکز بیشتری دارد مانند خواندن کتاب یا استفاده از لوازم آرایش نباید به نور عمومی خود اکتفا کنید و یا به چراغ های رومیزی محدود شوید پس در اینجا باید از خودتان خلاقیت نشان دهید و چراغ های رومیزی در کنار تخت خوابتان ، آویز های زیبا در دو طرف تختان ، چراغ های کار نصب شد در دیوار و یا سایر نوار های جهت دار در اتاقتان در نظر بگیرید و در آن قرار دهید. نور پردازی در جاهای مختلف به منظور جلب توجه و برجسته کردن یکسری ویژگی ها مانند آثار هنری و …. است . اگر نورپردازی اتاق خواب به طور صحیح انجام شود جلوه هی دلپذیر به شما می بخشد و فضایی دنج را ایجاد می کند . یکی از متخصصان جهان در زمینه نورپردازی اتاق خواب می گوید : نورپردازی مناسب از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا اگر در اتاق خواب شما یک منبع روشن وجود داشته باشد مدیریت آن سخت است و کاربردی نیست ولی با استفاده از یک چراغ در کنار تختخواب می توانید با خیال راحت به خواب بروید و با آرامش از خواب بیدار شوید .

از چه نوری برای نورپردازی اتاق خواب استفاده کنیم

همانطور که نورپردازی اتاق خواب خودتان را چیدمان می کنید باید نور لامپ مورد استفاده برای هر فعالیت را در نظر بگیرید و بسته به شدت روشنایی لامپ و رنگی که از آن ساطع می شود این پتانسیل را دارد که روی عملکرد شما تاثیر مثبت و منفی بگذارد . اما قبل از اینکه به سراغ لامپ های قدیمی بروید میزان روشنایی در اتاق خواب خود را مورد توجه قرار دهید و چراغ های پیشنهادی برای نورپردازی اتاق خواب خودتان را در ذهنتان چک کنید که البته این یک نوع تصمیم ذهنی است و براساس نوع محیطی که به اتاق خواب خود اختصاص می دهید پیش بینی می شود . برای جلوگیری از قطع و وصل شدن ، سوسو کردن ، وزوز کردن چراغ ها به یک دیمر مخصوص نیاز دارید . البته ناگفته نماند که رنگی که از خود ساطع می کند هم بی تاثیر نیست.

هالوژن ها نور سفید دارند و بعضی از آنها تمایل به رنگ آبی دارند همانطور که می دانید رنگ های سفید و آبی باعث افزایش هوشیاری می شود پس برای فعالیت های متمرکز حتما از چنین رنگ هایی استفاده کنید ولی در مقابال ملاتونین یا همان هورمون هایی که باعث خواب می شوند را از بین می برد در نتیجه اگر بعد از یک روز کاری قصد خوابیدن را دارید و به شدت احتیاج به آرامش دارید این نور نور مناسبی نیست . نورهای گرم (زرد) در تولید ملاتونین دخالت نمی کنند و برای خواندن و تلویزیون دیدن گزینه خوبی است . معماران برای تنظیم نور در اتاق خواب همه چیز را در نظر می گیرند و بعد اقدام به طراحی می کنند . نکته جالبی که دوست دارم مطرح کنم این است که ایجاد انعطاف پذیری و امکان کنترل سطح نور مفید است اگر کسی بخواهد بخوابد و همزمان کسی قصد مطالعه کردن داشته باشید چراغ ها را در جاهای مخصوص خود قرار دهید.
امیدوارم بتونید از این مقاله استفاده کنید و خوشحال میشم اگر نظراتتون را با ما در نظر بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.