۱۰ ترفند برای روشن نشان دادن اتاق‌های تاریک

روشن نشان دادن اتاق‌های تاریک

۱۰ ترفند برای روشن نشان دادن اتاق‌های تاریک

روشن نشان دادن اتاق‌های تاریک چالشی است که امروزه با کوچک‌تر شدن فضای اتاق‌ها بیش‌تر از گذشته با آن درگیر هستیم. هرچند بازسازی و اصلاح معماری ساختمان در این شرایط راه‌حلی قطعی است، اما گاهی امکان تغییر معماری خانه و اضافه کردن پنجره یا منابع ورودی نور را نداریم.

با این حال ترفندهایی وجود دارد که بدون نیاز به تخریب ساختمان، اتاق کوچک و کم‌نور شما را روشن‌تر نشان می‌دهد. این ترفندها از نوع رنگ‌آمیزی دیوارها تا استفاده از لایه‌بندی و چیدمان وسایل را شامل می‌شود.

در این بخش می‌خواهیم این ترفندها را بیشتر بشناسیم که به‌سادگی اتاق‌های خود را وسیع، پرنور و زیبا نمایش دهید. همراه ما باشید.

روشن کردن اتاق های تاریک

برای روشن نشان دادن اتاق‌های تاریک چه کنیم؟!

ترفندهایی که برای روشن نشان دادن فضاهای کوچک و کم‌نور استفاده می‌شود با توجه به محیط متفاوت است. به عنوان مثال استفاده از کاشی‌های مرمر یکی از بهترین راهکارها برای روشن‌تر نشان دادن فضاست، اما به کار بردن این ترفند تنها در سرویس‌های بهداشتی امکان‌پذیر است. در ادامه ۱۰ ترفند برای روشن‌تر کردن اتاق‌ها و فضاهای تاریک آورده‌ایم که دیگر نگران نور کم اتاق‌های خود نباشید.

۱٫     هنر را برای جنگ با تاریکی به کار بگیرید

روشن نشان دادن اتاق‌های تاریک به کمک هنر روشی هوشمندانه است. تابلوهای هنری که از عناصر جدانشدنی دکوراسیون‌های امروزی محسوب می‌شوند، در این چالش هم شما را تنها نمی‌گذارند.

آثار هنری با رنگ‌های پرجنب‌وجوش و متضاد با رنگ دیوارها، ترفندی هوشمندانه برای روشن‌تر نشان دادن فضاست که از امتحان کردن آن هرگز پشیمان نخواهید شد.

۲٫     رنگ‌آمیزی به سبک طلایی خورشید شما را نجات می‌دهد

خورشید که چندین هزار سال است وظیفه روشن کردن این کره خاکی را بر عهده دارد با رنگ‌های منحصربه‌فرد خود همیشه معجزه خلق می‌کند.

یکی از ترفندهای روشن کردن فضاهای کم نور استفاده از طیف رنگی مربوط به نور خورشید است. سقف، دیوارها، کف، مبلمان و اثاثیه یا حتی رنگ چراغ‌ها را از این طیف رنگی انتخاب کنید. قرمز، زرد و نارنجی با سایه‌های کم‌رنگ و پررنگ بهترین انتخاب برای روشن نشان دادن فضاهای تاریک و کوچک است.

دکوراسیون اتاق تاریک

۳٫     آسمان را به سقف اتاق‌های کوچک بیاورید

ترفند هیجان‌انگیز دیگری برای روشن نشان دادن اتاق‌های تاریک وجود دارد که به رنگ آبی آسمان مربوط می‌شود. این رنگ را به سقف اتاق خود بیاورید و از معجزه رنگ‌های طبیعی که باعث روشن نشان دادن فضا می‌شود، شگفت‌زده شوید.

رنگ آبی به خصوص سایه‌های کم‌رنگ آن که رنگی مشابه با آسمان است یک توهم نوری ایجاد می‌کند؛ درنتیجه اتاق‌های تاریک را بزرگ‌تر و روشن‌تر در معرض نمایش خواهید گذاشت.

۴٫     سقف‌های براق چاره کار شما خواهند شد

مشکل نور کم بسیاری از فضاهای کوچک به کمک استفاده از های‌گلاس و سایر عناصر براق چیدمان برطرف می‌شود. سقف‌هایی که با های‌گلاس تزئین شده‌اند، نور را در سراسر یک فضا می‌پراکنند. درنتیجه انعکاس نوری خوبی در فضا برقرار شده و مشکل نور کم برطرف خواهد شد.

۵٫     کف‌پوش‌های چوبی با رنگ ملایم را امتحان کنید

برای روشن نشان دادن اتاق‌های تاریک بهتر است از کف‌پوش‌های چوبی با رنگ‌های ملایم و لایت استفاده کنید. کف‌پوش‌های چوبی با سایه‌های روشن‌تر رنگ قهوه‌ای و کرم انتخابی فوق‌العاده هستند. با قرار دادن فرشی روی آن از کوچک و کم نور بودن فضاها خلاص می‌شوید.

روشن کردن اتاق های تاریک

۶٫     فرش بزرگ و با رنگ‌های تند شخصیت اتاق کم‌نور را تغییر می‌دهد

یک قالیچه یا فرش بزرگ که رنگ‌های پرجنب‌وجوش دارد، چاره اتاق‌های کم نور است. فرش عنصری است که با رنگ‌های جذاب خود برای فضاهای گوناگون شخصیتی مستقل تعریف می‌کند. با انتخاب یک فرش زیبا که رنگ‌هایی روشن و طرحی جذاب دارد، نوری واقعی به اتاق‌های خود می‌بخشید.

۷٫     ترفند قدیمی استفاده از آینه‌ها

استفاده از آینه برای روشن نشان دادن اتاق‌های تاریک ترفند جدیدی نیست. آینه‌ها عناصری جذاب در چیدمان محسوب می‌شوند که نمای خانه را به طور کل تغییر می‌دهند. این وسایل در سبک‌های جدید دکوراسیون جایگاه ویژه‌ای یافته‌اند؛ به طوری که در اغلب خانه‌های مدرن انواع آینه‌ها را با شکل و طرح‌های مختلف در فضاهای مختلف خانه می‌بینیم.

آینه‌ها که پروردگار انعکاس نور به حساب می‌آیند و فضا را دو برابر ابعاد واقعی به نمایش می‌گذارند، ترفندی ماهرانه برای بزرگ و روشن نشان دادن اتاق محسوب می‌شوند. استفاده از این ترفند هزینه زیادی هم نخواهد داشت.

۸٫     به استفاده از فلزات در چیدمان خانه سلام کنید

فلزات راه‌حل دیگر اتاق‌های کم‌نور به شمار می‌روند. در‌واقع به کمک انواع وسایل، مبلمان و اکسسوری‌های استیل و براق به انعکاس نور در اتاق‌های کوچک کمک کرده‌اید. بنابراین بهتر است در زمان خرید وسایل کمی سلیقه خود را تغییر دهید.

۹٫     پالت رنگی خنثی؛ راه‌حلی حتمی برای روشن نشان دادن اتاق‌های تاریک

اگر فضای اتاق‌های شما کم‌نور است باید با پالت رنگ‌های تیره در خانه خداحافظی کنید و ورود رنگ‌های روشن و خنثی را جشن بگیرید.

رنگ‌های تیره بدترین انتخاب برای اتاق‌هایی هستند که منابع ورودی نور کافی در آنها وجو ندارد. اگر همچنان به این موضوع شک دارید، کمی از دروس علوم دوره ابتدایی را به خاطر بیاورید: رنگ‌های روشن بهترین منعکس‌کننده‌های نور هستند. بنابراین سقف و دیوارها را با رنگ‌های خنثی بپوشانید که اتاق روشن‌تر به نظر آید.

 

۱۰٫از پرده‌های نازک‌تر استفاده کنید

برای خرید وسایل اتاق‌هایی که از نور کم رنج می‌برند، باید وسواس بیشتری خرج دهید؛ پرده‌ها مهم‌ترین وسیله این اتاق‌ها هستند که اگر به درستی انتخاب نشوند، نور اتاق را کم‌تر نیز خواهند کرد. بنابراین از پرده‌های توری و نازک استفاده کرده یا پرده‌های چندلایه را به اتاق اضافه کنید که امکان تاریک کردن اتاق در شب وجود داشته باشد.

دکوراسیون اتاق تاریک

کلام آخر

ترفندهای روشن نشان دادن اتاق‌های تاریک به شما کمک می‌کنند بدون نیاز به تغییر معماری خانه و تنها با به‌کارگیری چند تکنیک که به اصول چیدمان مربوط می‌شوند، فضاهای خود را زیباتر جلوه دهید. این ترفندها به‌خصوص در زندگی‌های آپارتمانی امروزی که اتاق‌ها در کوچک‌ترین حالت خود قرار دارند بسیار به کار خواهند آمد.

اگر فضاهای کم نور و کوچکی در خانه دارید، لازم نیست نگران باشید؛ با کمی هزینه کردن برای رنگ‌آمیزی اصولی و خرید چند وسیله همچون آینه یا تابلوهای هنری فضاها را بزرگ‌تر نشان خواهید داد. تیم سبک نگار امیدوار است این مقاله به اصول چیدمان خانه‌های شما کمک کرده باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.