ایده‌های دکوراسیون خانه با رنگ آبی

دکوراسیون رنگ آبی

ایده‌های دکوراسیون خانه با رنگ آبی؛ رنگ سال ۲۰۲۰

آبی رنگی آرامش‌بخش است که پنتون آن را به عنوان رنگ سال ۲۰۲۰ انتخاب کرد. آبی کلاسیک با سایه‌های متفاوتی در دکوراسیون استفاده می‌شود که برای ایجاد زیبایی بصری در دکوراسیون خانه با رنگ آبی، باید بیشتر این رنگ و ترکیب آن با سایر عناصر رنگی را شناخت.

امروزه استفاده از رنگ‌های تیره‌تر در رنگ‌آمیزی دیوارها و سایر وسایل بیشتر از گذشته رواج پیدا کرده است و طراحان به استفاده از تمامی رنگ‌ها، حتی رنگ‌های تیره روی آورده‌اند.

اما استفاده از این رنگ‌ها به سادگی رنگ‌های روشن نیست؛ زیرا همانطور که می‌دانید رنگ‌ها تاثیر بسیاری بر روان ما دارند و اگر یک اتاق را بدون اطلاع از اصول دکوراسیون با رنگ‌های تیره بپوشانیم، اتمسفر غمگینی بر فضا حکم‌فرما می‌شود.

در این بخش می‌خواهیم با ایده‌های دکوراسیونی رنگ آبی آشنا شویم که این رنگ شگفت‌انگیز را به خانه‌های خود اضافه کنید.

دکوراسیون خانه با رنگ آبی

برای دکوراسیون خانه با رنگ آبی کمی بیشتر با روانشناسی این رنگ آشنا شوید

پیش از استفاده از رنگ آبی در دکوراسیون خانه بد نیست اثرات آن را بدانید. رنگ آبی چه احساسی در شما ایجاد می‌کند و علت آن چیست؟

همانطور که می‌دانید چندین سال است که علم روانشناسی رنگ‌ها ثابت کرده است عناصر رنگی به‌طور مستقیم بر روحیه ما تاثیر دارند.

آبی رنگی است که آن را در طبیعت بسیار می‌بینیم. آبی روشن مایل سفید تا آبی مایل به مشکی که آسمان شب را رنگ‌آمیزی می‌کند. احتمالا به همین دلیل است که اکثریت افراد این رنگ را آرامش‌بخش توصیف می‌کنند.

براساس داده‌های روانشناسی آبی اغلب نشانه‌ای از ثبات، اعتماد و اطمینان است. این رنگ باعث می‌شود احساس امنیت کنید؛ به همین دلیل در تبلیغات و بازاریابی از این رنگ بسیار استفاده می‌کنند.

در دکوراسیون خانه با رنگ آبی برخی سایه‌های این رنگ ممکن است احساس غم یا انزوا را ایجاد کنند. برخی دیگر از سایه‌های این رنگ شگفت‌انگیز را در دفاتر به کار می‌برند؛ چراکه تحقیقات نشان داده‌اند آبی بازده کاری کارمندان را بالاتر می‌برد.

دکوراسیون خانه

آبی همچنین باعث کاهش اشتها می‌شود و در رژیم‌های غذایی کاهش وزن استفاده از بشقاب‌های آبی واقعا تاثیر دارد.

آبی احساسات متفاوتی را در افراد برمی‌انگیزد که بسیاری از افراد به دلیل تاثیری که از این رنگ در طبیعت گرفته‌اند، آن را صادقانه و آرام همچون اقیانوس توصیف می‌کنند.

با این همه برای به کار بردن آبی در دکوراسیون خانه باید بدانید آن را چگونه به کار ببرید که احساس غم و انزوا را با آرامش جایگزین کنید.

دکوراسیون خانه با رنگ آبی در کنار یک رنگ متضاد

همانطور که اشاره کردیم رنگ آبی بر افراد مختلف تاثیرات متفاوتی می‌گذارد. درنتیجه اگر وجود مقدار زیاد رنگ آبی اتمسفر خانه شما را غمگین کرده است، باید از رنگ‌های متضاد آبی در کنار آن استفاده کنید.

استفاده از برخی رنگ‌ها در کنار آبی، زیبایی بصری شگفت‌انگیزی ایجاد کرده و نمایی فوق‌العاده در خانه خلق می‌کند. رنگ زرد یکی از این رنگ‌هاست.

زمانی که رنگ زرد را در کنار آبی به کار می‌برید، تعادلی میان توناژ سرد و گرم برقرار می‌شود که آرامش بیشتری را به خانه هدیه می‌دهد. علاوه بر این رنگ زرد، خلاقیت و احساس خوب بیشتری را در خانه ایجاد می‌کند.

رنگ دیگری که در کنار آبی تاثیری فوق‌العاده بر خانه دارد، سرخابی است. این رنگ نیز تعادلی میان رنگ‌های سرد و گرم فضا برقرار کرده و از تاثیرات منفی سایه‌های تیره آبی جلوگیری می‌کند.

رنگ‌های متضاد را در فرش، اثاثیه‌های کوچک‌تر همچون صندلی‌های تک، اکسسوری‌ها و تابلوها به کار ببرید و از نتایج آن شگفت‌زده شوید.

 

دکوراسیون خانه با رنگ آبی و استفاده از طرح‌ها

یکی از روش‌های اضافه کردن رنگ آبی به خانه، استفاده از آبی در کنار طرح‌های متنوع است. درواقع به جای به کار بردن یک رنگ خالص، آن را در طرح‌ها و اشکال مختلف به کار ببرید.

در این روش از چیدمان رنگ‌ها معمولا رنگ انتخابی را در ترکیب با رنگ سفید و در طرح‌های مختلف به کار می‌برند. طرح‌هایی که با رنگ آبی استفاده می‌کنید، بسته به سلیقه شما می‌تواند متفاوت باشد.

به عنوان مثال طرح گل که در سال‌های اخیر از ترندهای طراحی و دکوراسیون داخلی بود، در بسیاری از کاغذ دیواری‌ها، کوسن‌ها و پرده‌های تزیینی دیده می‌شود که به‌راحتی آن را به خانه خود اضافه می‌کنید.

علاوه بر این افرادی که طرح‌های مینیمال را می‌پسندند، بهتر است طرح‌های ساده هندسی که با رنگ آبی پر شده است به خانه اضافه کنند.

دکوراسیون خانه با رنگ آبی و طرح‌های مختلف به سلیقه شما در انتخاب نوع چیدمان بستگی دارد. شما حتی این امکان را دارید که وسایل چوبی آبی رنگ تهیه کنید که این روزها از پرطرفدارترین اثاثیه‌ها هستند.

دکوراسیون و سایه

دکوراسیون خانه با رنگ آبی و سایه‌های مختلف آن

چیدمان مونوکروم همیشه از طراحی‌های جذاب و پرطرفدار بوده است. در این نوع از چیدمان اغلب یک رنگ را به‌عنوان رنگ اصلی خانه انتخاب می‌کنند و برای اجزا و اثاثیه مختلف خانه از سایه‌های کمرنگ‌تر و پررنگ‌تر استفاده می‌کنند.

این روش از دکوراسیون خانه با رنگ آبی برای افرادی که سبک مینیمال را ترجیح می‌دهند، انتخاب خوبی است.

با این حال ممکن است این نوع چیدمان تاثیر مثبتی بر روحیه برخی از افراد نداشته باشد. علاوه‌بر‌این در نظر داشته باشید استفاده از سایه‌ها و اشباع‌های مختلف یک رنگ ممکن است بعد از مدتی خسته‌کننده به نظر برسد.

اگر قصد دارید خانه را به سبک مونوکروم با آبی رنگ‌آمیزی کنید، از چند رنگ خنثی در کنار آن استفاده کنید که کسالت‌آور نباشد. اثاثیه‌های چوبی با رنگ کرم روشن یکی از بهترین انتخاب‌ها در این روش از چیدمان است.

 

 

کلام آخر

دکوراسیون خانه با رنگ آبی در سال‌های اخیر بسیار بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. آبی کلاسیک که در سال ۲۰۲۰ به عنوان رنگ سال انتخاب شد، نمایی جذاب و متفاوت در خانه ایجاد می‌کند. این رنگ در کنار رنگ‌های متضاد همچون زرد، سرخابی، صورتی و رنگ‌هایی از این قبیل تعادلی فوق‌العاده از رنگ‌های سرد و گرم را خلق می‌کند. همچنین در کنار رنگ‌های خنثی همچون طوسی و سایه‌های کمرنگ آبی نیز زیبایی بصری مونوکرومی در خانه ایجاد می‌کند.

در این بخش تیم سبک نگار سعی کرد شما را با ایده‌های چیدمان خانه با یک رنگ خاص آشنا کند. امیدواریم اطلاعات موجود در این بخش برای شما کارساز باشد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *